85 najbogatszych ludzi ma tyle pieniędzy co 3.5 miliarda najbiedniejszych ludzi na planecie – połowa ziemskiej populacji. Takie są fakty zaprezentowane w najnowszym raporcie Oxfam o zagrożeniach powiększającej się przepaści pomiędzy superbogatymi a biednymi.
Udostępniony w poniedziałek raport zatytułowany “Working for the Few” (Pracując dla Nielicznych) został przygotowany przez Oxfam – międzynarodową organizację szukającą rozwiązań problemu biedy i niesprawiedliwości.

Dokument skupia się na rozmarze globalnej nierówności ekonomicznej spowodowanej przez gwałtownie zwiększające się bogactwo najbogatszych ludzi, które stanowi zagrożenie dla “postępu człowieka“.
210 osób zostało miliarderami w zeszłym roku, dołączając do już istniejącej grupy 1426 miliarderów z bogactwem w sumie 5.4 bilionów dolarów.
“Zamiast iść razem naprzód, ludzie są coraz bardziej podzieleni przez ekonomiczne i polityczne siły, nieuchronnie podnoszące napięcia społeczne i zwiększające ryzyko załamania społecznego” – głosi raport.
Według danych Oxfam również 1 procent ludzi na całej ziemi posiada 110 bilionów dolarów, czyli 65 razy więcej niż dolna połowa mieszkańców planety – co w istocie “stanowi poważne zagrożenie dla integracyjnych systemów politycznych i gospodarczych“.
To zdumiewające, że w XXI wieku połowa populacji na świecie – to jest trzy i pół miliarda ludzi – posiada nie więcej niż malutka elita, która zmieściła by się wygodnie w piętrowym autobusie” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor Oxfam Winnie Byanyima.
A liczba bogaczy stale rośnie: na przykład w Indiach liczba miliarderów wzrosła z 6 do 61 w ciągu ostatnich 10 lat, a ich połączone bogactwo jest warte 250 miliardów dolarów.
Raport ukazał się przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które rozpoczyna się w tym tygodniu i wzywa światowych przywódców do omówienia tej pilnej kwestii.
Wśród rozwiązań prezentowanych przez Oxfam są środki zapobiegające unikaniu podatków i wywieraniu presji na rządy za pomocą ekonomicznego bogactwa dla politycznych korzyści. Organizacja wzywa również “do uczynienia jawnymi wszystkich inwestycji w firmy i trusty których są one ostatecznymi beneficjentami“, a także “wzywania rządów do wykorzystywania dochodów z podatków dla zapewniania powszechnej opieki zdrowotnej, edukacji i ochrony socjalnej obywateli.“
Oxfam stwierdza również, że istnieje wiele przepisów, które faworyzują bogatych, które zostały przelobbowane przez najbogatszych ludzi na świecie.
Według Oxfam, od końca 1970 roku stawki podatkowe dla najbogatszych zmalały w 29 z 30 krajów z których dostępne są dane.
“Badanie przeprowadzone w sześciu krajach (USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki) wykazały, że większość ludzi uważa, że przepisy są wypaczone na korzyść bogatych” stwierdza raport.
Na przykład prawie 80 procent Hiszpanów i Hindusów, jak również ponad 60 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, zgadza się lub zdecydowanie się zgadza z tym, że “bogaci mają zbyt duży wpływ na to, w którym kierunku zmierza ten kraj.“
Na podstawie RT opracował MH
Dodaj komentarz