Anandamurti Baba (1921-1990)

Shree Shree Anandamurti

Anandamurti, czyli Prabhat Ranjan Sarkar (ur. 21 maja 1921, zm. 21 października 1990), indyjski filozof, rewolucjonista społeczny, poeta, lingwistyk. Jednakże znany jest przede wszystkim pod imieniem Shrii Shrii Anandamurti, jako duchowy nauczyciel Tantry i Jogi, założyciel międzynarodowej organizacji Ananda Marga.

Urodził się 21 maja 1921 roku w Jamalpurze, w Biharze. Już w młodości uważany był za mistyka. Spędzał wówczas wiele czasu praktykując medytację. W 1939 roku rozpoczął studia w Vidyasagar College w Kalkucie. Wtedy też inicjował swego pierwszego ucznia w jodze Tantry. Praktyki, których nauczał, są głęboko duchowe i mimo, że wywodzą się z sięgającej kilku tysięcy lat wstecz starożytnej wiedzy Tantry, zostały dostosowane do zmieniających się wciąż potrzeb współczesnego człowieka. Pierwszym inicjowanym był przestępca Kalicharan, który porzucił wówczas swe dotychczasowe życie i wkroczył na ścieżkę duchowości. Zmienił także imię na Kalikananda.

Do 1955 roku P. R. Sarkar wiódł normalne życie. Pracował jako urzędnik kolejowy w Jamalpurze, jednocześnie nauczając filozofii i inicjując kolejnych uczniów. Wtedy to założył oficjalnie Ananda Marga (z sanskrytu – „Ścieżka Błogości”) – społeczno-duchową organizację, której założeniem jest „samorealizacja i służenie innym”. W 1962 P. R. Sarkar inicjował (wyświęcił) pierwszego aćarję (acarya) – osobę znającą wyższe praktyki Tantry, mogącą nauczać innych praktyk jogi. W 1966 roku stworzył regułę mniszą, dzięki której wielu aćarjów poświęciło się całkowicie pracy dla organizacji. W tym też roku opuścił Jamalpur i wyjechał do Anandanagar w Zachodnim Bengalu.

Od wczesnego dzieciństwa w Biharze w Indiach, gdzie się urodził w 1921 r., P. R. Sarkar przyciągał wszystkich swoją głęboką miłością i prowadził ścieżką samorealizacji. Dostosowując starożytną naukę Jogi Tantry tak, by zaspokajała potrzeby naszej ery, rozwinął naukową i racjonalną filozofię oraz system praktycznych dyscyplin mających na celu fizyczny, umysłowy i duchowy rozwój. Uznając w Nim duchowego Mistrza, Jego zwolennicy nazwali Go „Shrii Shrii Anandamurti” („Ten, który przyciąga innych jako wcielenie błogości”) lub po prostu „Baba” (ojciec). Ci, którzy podążyli za Jego naukami, spostrzegli, że ich życie się odmienia, gdyż przezwyciężali swe słabości i negatywne tendencje umysłu i doświadczali stanów głębokiego spokoju i błogości. Zainspirowani jego bezinteresownością, poświęcali własną energię i życie służbie społeczeństwu i pomocy uciskanym.

Jego bezkompromisowo moralna postawa przeciw korupcji i eksploatacji oraz żądania społecznej sprawiedliwości stały w opozycji do interesów władz – Komunistycznej Parti Indii – i skutkiem tego rozpoczęły się prześladowania Ananda Margi, a samego Sarkara w 1971 roku pod fałszywymi zarzutami aresztowano. Podczas siedmioletniego pobytu w więzieniu przeżył próbę otrucia przez urzędników więzienia i na znak protestu pościł przez pięć i pół roku spożywając tylko płyny. Ostatecznie Sąd Najwyższy cofnął wszystkie zarzuty i Sarkar został uniewinniony w 1978r. Od tego momentu aż do odejścia w 1990 roku kierował gwałtowną ekspansją Ananda Margi na całym świecie.

Z wykładów Śri Śri Anandamurti i podyktowanych tekstów zredagowano ponad 250 książek o różnorodnej tematyce. Oprócz duchowości, jogi, Tantry zawierają one ponad 1500 stron odnoszących się do rewolucyjnej zarówno jeżeli chodzi o kapitalizm, jak komunizm, społeczno – ekonomicznej teorii PROUT, kilka tysięcy stron rozpraw lingwistycznych o ewolucji ludzkiego języka oraz niedokończoną 26–tomową encyklopedię w języku Zachodniego Bengalu. Oprócz tego mistrz napisał wiele rozpraw o tematyce socjologicznej, rolnictwie, historii, literaturze, medycynie, kosmologii, filozofii oraz przedstawił założenia filozofii Neo-humanistycznej (1982 r.), naukową teorię mikrowitów (1986 r.) oraz chyba najpiękniejsze swe dzieło – Prabhat Samghita (Pieśni Nowej Jutrzenki) – kompozycję ponad pięciu tysięcy pieśni, których główną tematyką było wielbienie Boga (1982–1990).

Główna Mantra polecana do śpiewania i tańczenia:

  • Baba Nam Kevalam! Imię Ojca Jedno Jest!

Cytaty:

Nigdy nie jesteś samotny lub pozbawiony pomocy. Siła, która przewodzi gwiazdom, prowadzi także Ciebie.

  • “You are never alone or helpless. The force that guides the stars, guides you too.” (ang.)

(Opracowanie zbiorowe – Bengalskie Bractwo Zakonne Himawanti)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *