Astrologia wedyjska – Znaczenie Planet

ASTROLOGIA WEDYJSKA O ZNACZENIU PLANET 

To chyba jeden z najlepszych podręczników astrologii wedysjkiej od jej praktycznej strony. Przydaje się także dokładniejsze opracowanie gwiazd stałych, bo temat analizy horoskopu przez pryzmat gwiazd stałych leży w Polsce odłogiem. Pamiętajmy także o Syriuszu czy Plejadach, bo to ważne w astrologii. 

Kwestia odległości i położenia oraz siły oddziaływania. Księżyc jest ważny i ma wielki wpływ bo jest blisko. Słońce ma wielki wpływ bo jest największe ze wszystkich w układzie słonecznym. Jowisz jest na drugim miejscu po słońcu, bo jest także ogromny, chociaż jest dalej niż słońce. Mars jak jest w zbliżeniu z ziemią, raz na 15 lat jest bardzo blisko i wtedy ma ogromny wpływ. Ale jak jest z drugiej strony słońca, to go słońce całkiem zasłania i tłumi jego energię, wtedy jakiś czas nie mamy oddziaływania Marsa w praktyce. 

Takie sentencje, w których otrzymujemy krótką, ale i zasadniczą treść danego tematu, są bardzo pożyteczne podczas nauki astrologii wedyjskiej, sprzyjają powtarzaniu i przyswajaniu materiału (np. opis znaku Wagi, czy planety Mars). Są także wspaniałym źródłem inspiracji do dalszych badań astrologicznych. 

SŁOŃCE – RAVI, SURYA 

Słońce to przede wszystkim Światło, centrum układu planetarnego, świetlisty Geniusz mocy, który zajmuje w tym układzie tron władcy absolutnego. Słońce jest samoświetlne, jego blask nie jest zapożyczony. 

Główną cechą astrologiczną Słońca jest zdolność widzenia. Nauczy cię ono przenikać, rozświetlać i rozpoznawać. 
Astrologia urodzeniowa tylko wtedy ma głęboki sens, jeśli jest astrologią solarną. W takim właśnie znaczeniu astrologia, skupiona na samoświetlnym poznawaniu i wiedzy, staje się świątynna. Rozpoczynając tę pracę pamiętaj, że prowadzony przez promienie światła, zmierzasz do jego źródła. 

Astrologia jest etapem samopoznania, metodą wnikania w naturę i porządek Wszechświata.
Władcą całego układu planetarnego, niezależnie od konfiguracji horoskopu, jest Słońce.

Od pozycji Słońca zależna jest wola życia, tym samym wszelka moc realizacyjna głównych wątków przeznaczenia. Krótko mówiąc, Słońce w horoskopie decyduje, czy właściciel horoskopu znajdzie takie rozwiązania losowe, które pozwolą mu spełnić jego przeznaczenie; czy znajdzie na to w sobie dość siły i determinacji; czy pozwoli mu na to zdrowie; czy potrafi tak ukierunkować wolę działania, aby osiągnąć spełnienie. 

KSIĘŻYC – ĆANDRA, SOMA 

Postudiuj wszystko, co astronomia wie o Księżycu, szczególnie zaś zwróć uwagę na kosmografię Księżyca z geocentrycznego punktu widzenia. Narysuj 30 dobowych faz Księżyca i zobacz, czym różni się lewy płomień układu horoskopowego (od nowiu do pełni) od prawego promienia (od pełni do nowiu). W ten sposób zaczniesz rozróżniać te promienie w układach pozostałych sygnifikatorów. 
Astrologicznie Księżyc jest sygnifikatorem umysłu, pobierającego światło, które dociera do Ziemi z duchowego centrum. 
O przeznaczeniu decyduje Słońce, zaś dla losu człowieka najbardziej znacząco położonym sygnifikatorem jest Księżyc.

Posadowienie Księżyca w twoim horoskopie to istotny element twojego pojazdu kosmicznego, który w porywach czułości nazywasz ciałem.

Władztwo Księżyca zaczyna się od Zwrotnika Raka, gdy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza. Dwa półrocza, mianowicie od Zwrotnika Koziorożca do Raka (21 grudnia – 21 czerwca) oraz od Raka do Koziorożca (21 czerwca – 21 grudnia) mają w astrologii praktycznej wyjątkowe znaczenie. 

Praktyk powinien brać pod uwagę, w której fazie rocznego cyklu księżycowego urodził się badany. Co więcej, powinien odnaleźć zależność pomiędzy fazą tego cyklu a porą doby, w której nastąpiło urodzenie. W biorytmie podstawowym, dopiero po ustaleniu tej zależności, należy rozpatrywać posadowienie pozostałych sygnifikatorów. Na przykład, Słońce wschodzące na ASC ma w każdym horoskopie pewne wspólne cechy, ale charakterystyki tego posadowienia Słońca różnią się dość poważnie w zależności od tego, czy był to okres przyrastania mocy Słońca czy też Księżyca. W gruncie rzeczy bowiem, astrologia to rytmy, rytmy i jeszcze raz rytmy!
Położenie Księżyca w horoskopie wskazuje na główne wątki ziemskiej wędrówki. Doświadczony praktyk najpierw spogląda na położenie Słońca i Księżyca, na fazę Księżyca, na promień wodzący lewy bądź prawy, wzajemne aspekty Świateł oraz ich aspekty planetarne. 


MERKURY – BUDHA, TAREYA

Rozpatrując pozycje i znaczenie Merkurego w horoskopie, należy pamiętać o jego wiedzy, czarodziejskiej mocy i przebiegłości, które na różny sposób i na różnych poziomach przejawiać się będą w każdym ze Znaków, a już szczególnie w Znakach Bliźniąt i Panny, gdzie jest regentem. 

Merkury to od zawsze planeta hermetyzmu, okultyzmu, ezoteryki, magii, kosmicznej wiedzy i pod tym kontem należy analizować ezoteryczny cykl Merkurego. 

WENUS – ŚUKRA

Geniusz planetarny Wenus, Śukra Deva jest bezosobowym złocistym promieniem miłości.Wenus, jako Śukra Devi jest władczynią miłości uniwersalnej. 

W potocznych mniemaniach o astrologii, Wenus jest „planetą miłości”. Jest ona też symbolem piękna oraz dobrych i przyjemnych wzruszeń, które człowiek chce posiadać na własność.

W astrologii europejskiej Wenus postrzegana jest jako benefik, natomiast w astrologii indyjskiej uważana jest za sygnifikator o zabarwieniu maleficznym, ponieważ symbolizuje przywiązanie, namiętne pragnienie, które trzyma człowieka na uwięzi  i nie pozwala mu wznieść się na wyższe regiony ducha. 


MARS – MANGALA 

Mars uważany jest za planetę maleficzną, czyli złoczynną i nawet w najbardziej sprzyjających okolicznościach horoskopu natywnego ma coś ostrego do powiedzenia. Można powiedzieć, że Mars jest sygnifikatorem naszego niepokoju, który bywa twórczy, ale nie zawsze; najczęściej prowadzi do niszczenia i zostawia po sobie popiół i zgliszcza. 

Astrologicznie najważniejszą cechą Marsa jest ekspansja i obrona wszelkiego organizmu w stosunkach ze środowiskiem; jego zadaniem jest aktywne umacnianie się, dążenie do scalania, skupiania i realizowania się rodzaju lub gatunku, jednostki i grupy. W ten sposób natura zapewnia harmonijną równowagę w przyrodzie, skutecznie realizuje w praktyce zasady biocenozy. Przypisywanie Marsowi natury krwiożerczej i niszczącej jest już natomiast specjalnością człowieka.

Natura działania Marsa, jak i pozostałych planet układu jest wpisana w harmonijne stwarzanie warunków do istnienia życia na Ziemi. Mars symbolizuje jedną z mocy, które są niezbędne dla duszy na jej drodze ku doskonałości.

Mars jest czynny, ale nie złoczynny. Jako moc Mars jest bezosobowy, to my przypisujemy mu nasze cechy moralne. 

JOWISZ – GURU, BRHASPATI 

Taka jest bowiem rola i znaczenie Jowisza w astrologii: jako Mistrz pradawnych  ma on za zadanie nieustająco sprawdzać i korygować wiedzę o życiu, śmierci i nieśmiertelnym królestwie ducha. Jeśli Jowisz, jak twierdzi astrologia podręcznikowa, jest planetą dobroczynną, obdarowującą i uszczęśliwiającą, to przede wszystkim dlatego, że nieustająco stwarza dla poszukiwacza prawdy możliwości i sytuacje, aby w końcu znalazł on to, czego gorąco pragnie i potrzebuje.

Niegodnego ucznia Jowisz może przywołać do porządku tak ostro, że nawet koniunkcja Marsa z Saturnem w Koziorożcu zapłacze nad losem nieszczęśnika.

Cykl Jowisza zdradza kiedy zacznie się czas rozliczenia za sprzeniewierzenie się Guru, porzucenie lub odrzucenia Nauczyciela, szczególnie takiego, który jest Mistrzem. Bacznie to obserwujcie. 

Jowisz w twoim horoskopie powiadamia cię, na jakiego mistrza zasłużyłeś i gdzie masz się uczyć skupienia, które odkryje przed tobą Prawdę, Satyam.

Jowisz jest twoim pradawnym Nauczycielem, Api Guru, ale zrozumienie i przyswojenie wiedzy wymaga czasu. 

Cykl 12 lat jest podstawowym etapem nauki pod kierunkiem ziemskiego Mistrza, a pięć cykli nauki pokazuje duchowe studia. 


SATURN – ŚANI – WŁADCA KARMANA 

Saturn – planeta przepracowywania karmana, planeta przeznaczenia. Idealna do zrozumienia dla wróżbitów. 

Musisz przeniknąć w głąb własnych korzeni, całym sobą poczuć konstrukcję życia i śmierci. Dopiero wówczas, gdy rozpoznasz wszystkie sfery bytu i każdej z nich przyznasz należną wartość, będziesz wolny. W tej ostatniej próbie potrzebny ci będzie rozum i heroizm. Wie o tym Saturn i możesz być pewny, że cię wypróbuje. 

Posadowienie Saturna w horoskopie natywnym informuje, co człowiek tak naprawdę wie o swoich korzeniach i o czym jeszcze będzie musiał się w tym wcieleniu dowiedzieć. Wiadomo, że będzie to robił w konkretnych ziemskich warunkach. 

Uczeń zapytał Ramanę Maharishiego: „Czy mógłbyś powiedzieć mi coś o moich poprzednich wcieleniach?”Mędrzec odparł: „A czy poznałeś już tak dobrze swoje obecne wcielenie, że chcesz znać poprzednie?”.

Zacznij od pytania, które dobrze jest zadać sobie z całą oczywistością: Czym dla mnie jest czas? 

Traktując horoskop jako owoc karmy możesz określić tylko mechaniczne zależności pomiędzy przeszłością i przyszłością. Jeśli już to potrafisz, to znaczy, że Saturn docenił twoje wysiłki i obdarzył cię umiejętnością rozpoznawania reguł sądzenia, które decydują o przeznaczeniu. 

Dlaczego, po tylu wysiłkach, trzeba wracać do korzeni? Po pierwsze dlatego, że rozwój dokonuje się po spirali, a nie po wstępującej prostej, której obrót ma 30 lat. Po drugie dlatego, że tym razem sięgniesz do korzeni przytomnie, uzbrojony w reflektor świadomości rozróżniającej. 

Ciemności świata podziemnego będą rozstępować się przed światłem, które możesz skierować wszędzie tam, gdzie wrosły korzenie twoich nawyków, przyzwyczajeń, pragnień, słowem wszelkiego przywiązania.

I tutaj, na niebotycznych wysokościach, okazuje się, że aby zrozumieć wszystkie subtelności należy sięgnąć do samych podstaw, do naszych instynktów. W astrologii Saturn oznacza właśnie tę konieczność, przeznaczenie. Domaga się on, aby rozpoznać relację pomiędzy prymarną mocą życia i śmierci a najwyższą oktawą duchowego spełnienia. Pozycja Saturna w horoskopie łączy świadomość z podświadomością. 

Przepracowanie tematu Saturna w astrologii wymaga rozpoznania głębinowej sfery instynktów prymarnych. Tutaj bowiem ukryte są korzenie energetycznej mocy istnienia. U samej podstawy, w zalążku mocy istnienia tkwi rdzeń życia i śmierci planety Ziemi i wszystkich związanych z nią istnień. Astrolog, który wyruszy ku rozpoznaniu satyrnicznej sfery instynktów prymarnych, ma tylko jedną możliwość, aby tego dokonać i nie zabłądzić w ciemnościach. Jest nią łaska duchowego oświecenia, której udzielenie zalęży od przepracowania karmana i uzależnień swoich czasów. 


PLANETY NIEWIDZIALNE – PODŚWIADOMOŚĆ 

URAN – jako odpowiednik RAHU

Uran jest władcą energii, którą możesz nazwać kosmiczną, ale na dobrą sprawę działa on jako transformator energii przesyłanej dla naszej planety z centrum galaktyki.

Astrolog powinien uważnie przyjrzeć się w swoim horoskopie pozycji Urana, gdyż powie mu ona, gdzie jest najczulsze miejsce profesjonalisty. Pozycja i dynamika Urana decydować będzie o energetycznej jakości życia i pracy. Wiele zależy od tego, jak traktować on będzie energię i tym samym, jak energia potraktuje jego samego. 

Na pozycji Urana należy zamontować dobrze dopasowane bezpieczniki. Niewłaściwe użytkowanie mocy uranicznych może spalić cały „układ nadawczo-odbiorczy”.

Układ słoneczny jest generatorem i przekaźnikiem energetycznych jakości istnienia. 

Uran powierza astrologowi tajemnicę o potencjale energetycznym tego układu, w którym struktura konkretnego horoskopu jest opornikiem wmontowanym w rzeczywistość energetyczną, aby konkretny organizm mógł funkcjonować na jednej z orbit istnienia
Można się tu wiele nauczyć o zasadach obowiązujących w świecie realnym, gdzie sprawdzianem jest test prawdy. Astrolog, w świecie idei, winien bardzo uważnie przyglądać się wszelkiej informacji, którą otrzymuje w postaci ideogramów.

NEPTUN – jako odpowiednik KETU

Neptun symbolizuje zasadę: wszystko jest możliwe, ale wymaga stosowania się do reguł spełnienia. Idea, w doświadczeniu osoby ludzkiej, pojawia się pod postacią impulsu, odbierana jest zaś jako myślokształt, czuciokształt, barwokształt. 

Idea jest skompresowaną, a przy tym zakodowaną informacją.

Astrolog musi być przytomny, że pracuje w sferze mnogich pojęć ideograficznych, gdzie każdy znak, litera bądź symbol są informacją. Osoba psychofizyczna astrologa jest w tym wypadku „urządzeniem do przetwarzania informacji”, a przetwarzać ją będzie zgodnie z programem, który zakodowany jest w samym astrologu. Dlatego tak ważne są ćwiczenia oczyszczające, które prowadzą do świadomości rozróżniającej, aby astrolog mógł swobodnie poruszać się pośród wielorakich idei, a także odczytywać ich zawartość z niewzruszonym obiektywizmem.

Astrolog, w konkretnych sytuacjach, zawsze stawać będzie przed ważkim pytaniem: w jaki sposób przełożyć wyższą rzeczywistość ideogramów na zwyczajny język właściciela horoskopu?

Astrolog winien jednak brać pod uwagę, że wszystkie ideogramy, jako moce sprawcze, pełnią określone role, dysponując energetycznymi walorami kodów informacyjnych.

Może Neptun, jako „wyższa oktawa Wenus”, pozwala wznieść się ku prawdziwej duchowości? 

Korzenie są głęboko wryte w ziemię, splątane, umocnione, ale niewidoczne. Wszystko, co ponad ziemię wyrasta, karmi się wpływami nieba, zaś soki czerpie korzeniami z ziemi. Twoje ciało tak jest zbudowane, że jakkolwiek wysoko ulatujesz w doznania subtelne, ziemia mocno trzyma cię na uwięzi.

Jeśli chcesz naprawdę być wolny, to musisz rozpoznać wszystkie przyczyny ograniczenia. 

PLANETOIDY

PLANETOIDY takie jak PLUTON, Ceres i inne nie są aż tak ważne jak się uważa czasem w zachodniej astrologii, która wiele traci zbyt powierzchownie analizując Siedem Świętych Planet. Ciała niebieskie, które nie są wyraźnie widoczne jako jasno świecące nie są światłami mającymi wpływ na karma i przeznaczenie ludzkości. Formalnie mówimy istotnym znaczeniu Siedmiu Świętych planet, czyli Słońca, Księżyca i Pięciu Jasnych Planet, jakie widoczne są gołym okiem… 

Swami Paramahansa Śri Lalita Mohan G.K. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *