Dziesięć przykazań łowców duchów i zjawisk paranormalnych

Bez względu na to, czy jesteś osobą zaprawioną jako członek/członkini grupy poszukiwaczy duchów, czy też okazjonalnym badaczem/badaczką, co lubi się w to angażować jedynie w okolicy okultystycznego celtyckiego Święta Halloween lub szczególnych zdarzeń, istnieją zasady, których zwykle należy przestrzegać. Zbyt często słyszeliśmy o grupach tropiących duchy, które wydają się działać bez jakichkolwiek reguł, a wynikiem niemal zawsze jest chaos, słabe dowody, a czasem również nielegalna działalność i uszkodzenia ciała. Zadarzają się potem sytuacje, że rozeźlone duchy ścigają członków takiej grupy czyniąć im jakieś szkody lub dolegliwości.

Każda grupa poszukiwaczy czy łowców duchów powinna posiadać zestaw wyraźnych reguł, zgodnie z którymi działa, i powinny one być spisane, uzgodnione i przestrzegane przez każdego członka takiej grupy badawczej. Tak, te dochodzenia mogą stanowić zabawę, muszą jednak również być traktowane poważnie i prowadzone profesjonalnie – szczególnie gdy badanie jest prowadzone w czyimś domu.

Oto pewne wskazówki – 10 przykazań – które każda grupa badająca zjawiska paranormalne powinna rozważyć i wziąć sobie do serca:

  1. Będziesz osobą dobrze poinformowaną

Zanim rozpoczniesz badanie, dowiedz się wszystkiego co tylko możliwe na temat lokalizacji i zgłaszanej tam paranormalnej czy parrapsychologicznej aktywności. Przeszukaj wszelkie książki, czasopisma i artykuły w gazetach, które mogą omawiać sprawę danego miejsca oraz badane zagadnienie. Jeśli to możliwe, przeprowadź wywiady z naocznymi świadkami zdarzeń. Im więcej wiesz o tej lokalizacji i rodzaju wydarzeń, tym lepiej będziesz móc poprowadzić swoje badanie. Dowiesz się o konkretnych obszarach, którym trzeba się przyjrzeć, będziesz znać właściwe pytania jakie należy zadać, i będziesz w stanie lepiej zrozumieć każdy odkryty dowód czy przejaw nadzmysłowej aktywności.

  1. Bądź osobą dobrze przygotowaną

Bycie osobą dobrze poinformowaną stanowi część przygotowań, powininno się być również przygotowanym fizycznie i sprzętowo. Fizycznie, upewnij się, że czujesz się wystarczająco dobrze, by wytrzymać wszystko, czego może wymagać badanie: wchodzenie po schodach, buszowanie po opuszczonych budynkach, atak dziwnych sił i niespodziewanych zjawisk itd. Jeśli masz przeziębienie, nie chcesz przecież zarazić swoich towarzyszy lub klientów. Upewnij się, że twój sprzęt jest gotowy: zapas dodatkowych baterii, czysty obiektyw aparatu czy kamery, zapas kart pamięci do aparatów i kamer, taśma do dyktafonów i kamer, przybory do pisania, latarki, przedłużacze… powininno się posiadać listę kontrolną sprzętu i dostarczanych materiałów. Sprawdź ją i upewnij się, że posiadasz wszystko, i że wszystko działa jak powinno.

  1. Nie będziesz popełniać wykroczeń

Sam fakt, że posiadasz dobrze zorganizowaną grupę poszukiwaczy duchów oraz dziwnych zjawisk paranormalnych ubranych w fajne koszulki, nie daje ci automatycznie przyzwolenia na wchodzenie do każdego opuszczonego budynku ani na teren jakiegokolwiek cmentarza po godzinach zamknięcia (większość jest zamykana po zachodzie słońca) w celu przeprowadzenia jakiś badań czy poszukiwań. Nawet jeśli budynek wygląda na opuszczony, posesja zwykle nadal stanowi czyjąś własność, zaś wchodzenie tam bez zezwolenia jest nielegalne, a bywa także karalne. Zawsze – ZAWSZE – uzyskuj pozwolenie na zbadanie budynku. Często, kontaktując się z właścicielem, możesz otrzymać specjalne zezwolenie na zbadanie cmentarza, jeśli jest to czyjaś własność prywatna, lub od miasta lub władz kraju, jeśli jest to cmentarz komunalny. Pamiętaj, że duchy czyiś przodków często nie lubią obcych i nielegałów, atakując ich bardziej agresywnie.

  1. Będziesz okazywać szacunek

Wielka część reputacji twojej grupy poszukiwaczy duchów oparta jest na tym, jak bardzo okazuje ona szacunek – do badanego miejsca oraz do każdego z klientów. Właściciel posesji lub klient będzie czuć się komfortowo, jeśli działalność twojej grupy nie będzie w żaden sposób destrukcyjna, nie będzie zachodziła możliwość kradzieży, a wy nie będziecie hałasować bądź zachowywać się w niemiły sposób. Traktuj każdego klienta lub świadka z najwyższym szacunkiem. Słuchaj ich doniesień o doświadczeniach w sposób cierpliwy i poważny. Każdy członek twojej grupy powinien mieć to szczególnie na uwadze, badając prywatne mieszkania.

Okazuj szacunek członkom swojego zespołu. Grupy poszukiwaczy duchów – jak wszystkie grupy ludzi – obfitują w spięcia, konflikty personalne i rozbieżności w opiniach. Bez wzajemnego szacunku twoja grupa się szybko rozpadnie, a ewentualnym złym duchom łatwiej będzie was nękać i dokonywać zemsty za naruszanie ich przestrzeni bytowania. Kimś innym, kto potrzebuje twojego szacunku, jest sam badany – duch lub istota niematerialna, która może nawiedzać dane miejsce. Niektórzy badacze przyjmują podejście konfrontacyjne, i stają się niemili i nieznośni, próbując uzyskać odpowiedź od bytującego w danym miejscu ducha czy demona. Wiele już tego rodzaju rzeczy widzieliśmy w telewizji i moim zdaniem jest to czynione z uwagi na jakąś „wartość rozrywkową”. Niestety, niektórzy łowcy duchów powielają to, co widzą w telewizji, myśląc że tak powinno się robić. Jeśli duchy rzeczywiście są ludźmi, którzy odeszli, należy ich traktować z szacunkiem takim, jaki okazuje się każdej żyjącej ludzkiej osobie.

  1. Nie będziesz działać w pojedynkę

Znamy już doniesienia o badaczach duchów, którzy zaczęli działać w pojedynkę i doznali poważnego uszczerbku – a nawet zginęli lub zaginęli w dziwnych okolicznościach. Gdy twoja grupa łowców duchów rozdziela się, aby objąć badaniem różne obszary danego miejsca, zawsze powinni się dzielić na grupy co najmniej dwuosobowe, a najlepiej trzy osobowe. Głównie z powodów bezpieczeństwa. Co więcej, dowody zgromadzone przez osobę, która zbiera je w pojedynkę, automatycznie mogą budzić podejrzenia. Aby upewnić się co do uczciwości każdego dowodu, należy go uzyskać w obecności dwóch lub więcej osób, chociaż część badaczy przyjmuje dowody wedle starego prawa, gdzie wymagano zgodnych zeznań przynajmniej czterech świadków w każdej ważnej sprawie. Jeśli ktoś zaginie wchodząc w tunel pomiędzy światami, w przejście pomiędzy sferami bytu, tak że znika jakby we mgle i jakiś czas słychać tylko głos, więcej osób lepiej zapamięta dokładnie miejsce, co czasem pozwala odzyskać osobę, spowodować, że jednak zostanie zawrócona z tej podróży w jedną stronę.

  1. Nie będziesz nieść fałszywego świadectwa

Czyli „Nie będziesz fałszować dowodów” ani produkować fikcyjnych historii. Dla tych, którzy nie wiedzą – nieść fałszywe świadectwo znaczy kłamać, oszukiwać, łgać, a jeśli zamierzasz fałszować, wyolbrzymiać, czy też w inny sposób przerabiać dowody, to dlaczego zajmujesz się badaniem duchów? W tych śledztwach chodzi o odnalezienie prawdy o możliwym nawiedzeniu w możliwie najlepszy sposób. Świat duchów nie znosi łajdaków, którzy kłamią i oszukują, może nękać bardziej całą oszukańczą ekipę. Stąd, fałszowanie lub wyolbrzymianie obserwacji, fabrykowanie EVP, poprawianie zdjęć w Photoshopie bądź jakiekolwiek inne majstrowanie przy dowodach i przedstawianie ich jako autentyki to dla łowcy duchów grzech ciężki i niewybaczalny. Dlaczego ludzie to czasem robią? Z pewnością dla pozyskania uwagi. Dla badania jest to jednak działanie antyproduktywne, sprzeczne z tym o co chodzi w grupie poszukiwaczy duchów – i po prostu z gruntu złe. Potem trzeba kolejnych ekip, które odsiewają nakłamane plewy od faktów, które rzeczywiście miały miejsce.

  1. Zachowasz zdrowy sceptycyzm i krytycyzm

Dla poszukiwaczy duchów to może być często trudne, ponieważ chcemy szczerze odnaleźć dowód. Chcemy rejestrować EVP Klasy A, wykonać anomalne zdjęcie, dokonać kontaktu z „drugą stroną” lub przeżyć paranormalne czy nawet nadprzyrodzone doświadczenie w inny sposób. Właśnie to popycha nas do prowadzenia tych badań i dociekań, chociażby to były tylko stukania w szafie czy za piecem. Musimy jednak wziąć poprawkę i unikać zbytniej gorliwości. Bądźmy szczerzy co do dowodu: że EVP może być tylko odgłosem hałaśliwych przewodów w tle, a te orby to prawdopodobnie cząsteczki pyłu, a ta „aparycja” na nagraniu wideo to tak naprawdę tylko odbicie w szklanych drzwiach. Bądź osobą staranną, próbując obalić zebrane dowody. Znajduj wiarygodne wyjaśnienia na gruncie fizyki czy optyki, nie przeskakuj automatycznie do paranormalnego wyjaśnienia jako jedynego możliwego. Bycie sceptycznym sprawi, że każdy możliwy autentyczny dowód stanie się jeszcze bardziej wartościowy i bardziej autentyczny.

  1. Nie będziesz pożądać dowodu sąsiada swego

Innymi słowy, nie kradnij materiałów od innych grup zajmujących się poszukiwaniem duchów. Wiele grup prowadzących strony internetowe odkryło, że ich dowody – EVP, zdjęcia, itd. – „pożyczyły” sobie inne grupy, nie podając źródła. Nie bierz dowodów pochodzących od innych grup (tak z ich stron internetowych, jak i skądinąd) bez pozwolenia, bez podania źródła, a już w ogóle nie traktuj ich jak własnych.

  1. Będziesz znać ograniczenia

Rzadko się to zdarza, czasami jednak badanie ducha czy niezwykłej siły może stać się raczej intensywne. Mogą zachodzić zjawiska, wobec których nie masz doświadczenia lub umiejętności niezbędnych do poradzenia sobie z nimi. Znaj swoje ograniczenia co do tego, czemu możesz stawić czoła. Może zajść konieczność skontaktowania się lub przekazania śledztwa bardziej doświadczonemu badaczowi, szczególnie jeśli dochodzi do ataków fizycznych na ekipę. I znów, są to dość rzadkie przypadki, jednak mogą się wydarzyć, a ty musisz mieć plan działania. Czasem pojawić się mogą ataki duszności, drgawki lub omdlenia i trzeba wiedzieć jakie leki podać, albo wezwać do zjawiska pogotowie. Zdarzało się, że ktoś z ekipy zaczął mieć z powodu strachu i stresu zawał serca – trzeba umieć reanimować oraz wiedzieć, co podać i jak wezwać pogotowie.

  1. Zawsze bądź osobą działającą profesjonalnie

To ostatnie Przykazanie stoi ponad i zawiera wszystkie pozostałe: Działaj profesjonalnie. Chcesz, aby twoja grupa poszukująca duchów i innych zjawisk paranormalnych była godna zaufania i szanowania, szczera i otwarta, by działała zgodnie z zasadami etyki i posiadała najwyższy poziom jedności. Bez tego, twoja grupa będzie skazana na porażkę i wniesie niewiele, albo nic, do poszukiwania prawdy na tym polu badań i poszukiwań. W wielu dziedzinach określenie „zawodowiec” oznacza, że za to, co robisz, dostajesz zapłatę. Oczywiście, ta zasada nie znajduje tutaj zastosowania, i nie każdy, kto bierze za coś pieniądze jest w rzeczywistości profesjonalistą. Do swoich działań powinnno się podchodzić profesjonalnie. A to prowadzi do wniosku, czy też 11. Przykazania: Nie będziesz pobierał opłat za swoje badania. Żadna grupa nie powinna wystawiać klientowi rachunku za śledztwo: Basta, ani grosza. W szczególnych okolicznościach, jeśli klient prosi twoją grupę o podróż na dużą odległość celem przeprowadzenia badań, klient może zaoferować pokrycie części kosztów transportu, jednak nie powinien to być wymóg.

(Z zasobów wiedzy krakowskiego ośrodka badań paranormalnych i radiestezyjnych)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *