Krótka Historia WordPressa (WP)

Dwudziestolecie WordPress’a – 2023

W tym miesiącu, kwiecień 2023 dzielimy się z wami wiedzą na temat jednego z najpopularniejszych CMS na świecie. Dołączamy tym do obchodów 20 rocznicy powstania WordPress i dzielimy się swoim doświadczeniem z zakresu tworzenia stron internetowych na tym popularnym systemie zarządzania treścią. Dziś zachęcamy wszystkich do zapoznania się z historią WordPress! WordPress – napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS) zaprojektowany pierwotnie do obsługi blogów. Wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie (wordpress.org). Według danych W3Techs, firmy analizującej rynek IT, we wrześniu 2022 aż 43,0% stron na świecie pracowało w oparciu o platformę WordPress. Z kolei wśród systemów zarządzania treścią WordPress miał udział na poziomie 64,2% – czyli był najpopularniejszym CMS na świecie…

Matt Mullenweg (ur. 11 stycznia 1984) – Progenitor WordPress’a

WordPress jest oprogramowaniem typu open source — oznacza to, że każdy może bezpłatnie je pobrać i dowolnie modyfikować jego kod źródłowy. Wystarczy pobrać oprogramowanie bezpłatnie na stronie WordPress.org, by móc za chwilę cieszyć się swoją witryną internetową. Aby strona na WP miała atrakcyjny wygląd, trzeba zainstalować na niej wybrany wcześniej motyw WordPress. Motywy to zbiory skryptów i plików, które odpowiadają za wygląd witryny. Na rynku jest wiele bezpłatnych motywów. Dodatkowo, jeśli chcesz wdrażać różne funkcjonalności na Twojej strony WP, potrzebne będą Ci wtyczki WordPress. Wtyczki są skryptami, które rozszerzają działanie strony — możesz przy użyciu wtyczki dodać np. atrakcyjnie wyglądającą galerię zdjęć lub formularz kontaktowy. W repozytorium wtyczek WordPress jest wiele bezpłatnych rozwiązań. Tak więc możesz stworzyć atrakcyjną stronę internetową w pełni bezpłatnie. Nawet jeśli edycja strony będzie dla Ciebie zbyt trudnym wyzwaniem, w internecie łatwo możesz znaleźć pomoc ze strony doświadczonych użytkowników WP.

Historia WordPressa zaczęła się w 2003 roku, kiedy to Matt Mullenweg jako nastolatek prowadził bloga na bazie skryptu b2/cafelog. Był jednak niezadowolony z faktu, że twórca tego skryptu przestał go w pewnym momencie uaktualniać i dalej rozwijać. Matt nie chciał rezygnować z prowadzenia bloga, a inne rozwiązania obecne wówczas na rynku nie specjalnie mu odpowiadały. Wpadł więc na pomysł stworzenia nowej platformy blogowej na bazie kodu b2/cafelog. Wkrótce do Matta Mullenwega dołączył drugi z twórców WordPress’a – Mike Little. Ich praca zaowocowała pierwszą wersją WordPressa, która została udostępniona 27 maja 2003 roku. Nowy skrypt do prowadzenia blogów spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem przez społeczność internautów. Tak niepozornie narodził się gigant.

Po rozmowach z Mike Little, Matt Mullenweg stworzył nową gałąź b2 na SourceForge z nazwą ukutą przez jego przyjaciółkę Christine Tremoulet, która nazwała ją WordPressem. Projekt WordPress.org wystartował 27 maja 2003 roku. Początkowo był domem dla blogu rozwoju, niektórych schematycznych dokumentacji i forum wsparcia. Oryginalna pierwsza strona główna WordPressa powiedziała światu, że “WordPress jest semantyczną osobistą platformą publikacyjną, która koncentruje się na estetyce, standardach internetowych i użyteczności.” Witryna dała społeczności WordPressa miejsce na obecność, a fora powitały pierwszych gości.

Pierwsze wydanie WordPressa

W dniu 27 maja 2003 roku ukazała się pierwsza wersja WordPressa, WordPress 0.7. Użytkownicy, którzy przeszli z b2 do WordPressa, otrzymali kilka nowych funkcji, przede wszystkim nowy, uproszczony panel administracyjny i menedżera linków WordPressa, który pozwalał użytkownikom tworzyć słynne blogrolle. Po wydaniu WordPressa 0.7 podjęto starania, aby inni deweloperzy zaangażowali się w projekt, zaczynając od Donncha Ó Caoimh i François Planque, z których obaj stworzyli własne forki b2.

Wielka zmiana nazwy

Pod koniec 2003 roku główne zmiany w strukturze plików obejmowały zastąpienie plików “b2” plikami “wp-“, nazwanymi The Great Renaming. Struktura plików WordPressa zmieniła się z b2 na znaną strukturę plików używaną dzisiaj, z wieloma plikami skonsolidowanymi w folderach wp-includes i wp-admin.

Dalsza Historia WordPressa

Już w 2004 roku w WordPressie pojawiły się pierwsze wtyczki, które zrewolucjonizowały funkcjonalność stron internetowych. W tamtym czasie najpopularniejsza płatna platforma blogowa – Moveable Type – przestała wielu użytkownikom odpowiadać, także ze względu na warunki licencji. Popularność WordPress’a wystrzeliła. W 2005 roku nowa platforma Matta i Mike’a wypuściła swój pierwszy motyw – Kubrick – i nowy interfejs admina. Pojawiła się możliwość dodawania kategorii i tagów do bloga.

WordPress kwitł jako platforma blogowa. Wystartowała też społeczność WordPress.org i firma Matta Mullenwega Automattic, która znana jest z imponujących działań na rzecz WordPress’a. W kolejnym roku nazwa WordPress i jego logo zostały zastrzeżone. W tym samym czasie pojawili się pierwsi poważni inwestorzy, którzy w kilkunastoosobowym zespole WordPress’a zobaczyli duży potencjał.

Mike Little (ur. 12 maja 1962) – Współtwórca WordPress’a

Wprowadzono obsługę wtyczek

W marcu 2004 roku system wtyczek przekształcił WordPressa dla głównych programistów i szerszej społeczności. Oznaczało to, że podstawowy produkt nie musiał zawierać funkcji każdego dewelopera, tylko funkcje, które miały sens dla większości użytkowników. Ryan Boren stwierdził, że system wtyczek umożliwił głównym deweloperom wdrożenie zasady 80/20: “Czy jest to przydatne dla 80% naszych użytkowników? Jeśli nie, spróbuj tego we wtyczce”.

Firma Six Apart, podwoiła ilość pobrań

Dnia 13 maja 2004 roku Six Apart, firma stojąca za Movable Type, ogłosiła zmiany w licencji Movable Type. Movable Type 3.0, najnowsza wersja, została wyposażona w ograniczenia licencyjne, co oznaczało, że użytkownicy nie tylko musieli płacić za oprogramowanie, które wcześniej było darmowe, ale także płacić za każdą dodatkową instalację oprogramowania. Posunięcie Six Apart zgalwanizowało społeczność WordPressa. Pomogło to w rozwoju platformy WordPress. Pobrania WordPressa na SourceForge wzrosły ponad dwukrotnie, zwiększając się z 8 tysięcy 670 w kwietniu 2004 roku do 19 tysięcy 400 w maju 2004.

Decyzja o rozwidleniu b2, a nie o przepisaniu platformy, była trafna: gdyby społeczność zakopała się w przepisywaniu, nie byłaby gotowa na przyjęcie i wsparcie wszystkich nowych użytkowników WordPressa. Zamiast tego, byli gotowi. Przez wiele tygodni wszyscy skupiali się na pomocy “przełącznikom”. Programiści pisali skrypty, aby pomóc ludziom łatwo migrować z Movable Type do WordPressa.

Pierwsza aktualizacja: wydano v1.2 „Mingus”.

Maj 2004 był miesiącem WordPress 1.2 “Mingus” uruchomiony, dzięki czemu WordPress był znacznie bardziej dostępny i użyteczny dla szerszej grupy ludzi. Główne wydania WordPressa są nazwane na cześć muzyków jazzowych. Charles Mingus był bardzo wpływowym amerykańskim kontrabasistą jazzowym, kompozytorem i liderem zespołu.

Pierwsza wtyczka: Cześć, Dolly!

Również w maju 2004 roku pojawiła się pierwsza wtyczka, która do dziś jest dołączona do WordPressa – wtyczka Hello Dolly, losowo wyświetlająca tekst z piosenki Louisa Armstronga Hello, Dolly! w prawym górnym rogu deski rozdzielczej administratora. W założeniu miał to być przewodnik dla programistów zainteresowanych tworzeniem wtyczek oraz dla użytkowników uczących się jak włączać i wyłączać wtyczki.

Internacjonalizacja (i18n)

Aby umiędzynarodowić WordPressa w 2004 roku, Ryan Boren opakował przetłumaczalne ciągi znaków za pomocą funkcji tłumaczenia __(). Przejrzał linie kod, jedną linijkę na raz, znalazł wszystko, co można było przetłumaczyć, i oznaczył go. Oznaczało to, że kiedy WordPress v1.2 został wydany, nie tylko zawierał API wtyczki, ale był w pełni umiędzynarodowiony.

Repozytorium wtyczek uruchomione

Repozytorium wtyczek WordPressa zostało uruchomione w styczniu 2005 roku. Hosting na dev.wp-plugins.org, i zasilany przez subversion i trac, to całkiem inna od przyjaznego dla użytkownika katalogu wtyczek, niż do której jesteśmy przyzwyczajeni dzisiaj. Dosłownie, repozytorium wtyczek było tylko repozytorium kodu.

Lista mailingowa wp-hackers

Pierwszą listą dyskusyjną w projekcie nie była jednak wp-hackers, ale wp-docs, która została założona w listopadzie 2003 w celu omówienia dokumentacji WordPressa i wiki. To było aktywne przez sześć miesięcy przed hackers lista mailingowa został utworzony w czerwcu 2004 roku. To później przeniósł się do wp-hackers w 2005 roku. Dyskusja na temat rozwoju przeniosła się z forum na listę dyskusyjną, pozostawiając forum jako miejsce zapewniające wsparcie.

Lista mailingowa wp-hackers eksplodowała z aktywności, ogarnięta gorącymi dyskusjami na temat kwestii, takich jak czy linki komentarza powinny być nofollow, aby zniechęcić spamerów, najlepszy sposób formatowania daty, i jak zacząć tłumaczyć WordPressa. Deweloperzy wreszcie mieli gdzie się gromadzić. Objęli nową platformę komunikacyjną – ich nowy dom w projekcie.

Wprowadzono obsługę motywów

W lutym 2005 system motywów został zbudowany przy użyciu PHP, który sam w sobie jest językiem szablonów. System motywów dzieli motyw na części składowe — na przykład nagłówek, stopkę i pasek boczny. Każda część to indywidualny plik, który projektant może dostosować. Natywny system motywów WordPress, w przeciwieństwie do systemu szablonów, takiego jak Smarty, oznaczał, że projektanci mogli projektować i tworzyć motywy bez uczenia się zupełnie nowej składni.

Pierwsze 100 000 pobrań

Na początku marca 2005 WordPress v1.5 „Strayhorn” miał 50 000 pobrań. Zaledwie trzy tygodnie później liczba ta podwoiła się do 100 000. Aby uczcić to przełomowe wydarzenie, w San Francisco zorganizowano imprezę o nazwie „100k”. Dnia 22 marca 2005 grupa użytkowników WordPressa spotkała się w barze Odeon w San Francisco.

Utworzono logo WordPressa

Ostateczna decyzja dotycząca logo została podjęta 15 maja 2005 roku, kiedy Matt wysłał wiadomość e-mail do listy mailingowej z tematem „Myślę, że to jest to”. Wiadomość od Matta zawierała tylko ten jeden piękny obraz:

2005 WordPress.org Logo Proposal

Przez Jasona Santa Maria, 2005

Powstanie znaku, stworzonego przez Jason Santa Maria, dało WordPressowi samodzielny element loga, który z czasem byłby rozpoznawalny nawet bez słowa obok. Mogło to być i było wykorzystywane w ikonach, brandingu i na koszulkach. Stało się natychmiast rozpoznawalne, w czym pomogło mu pojawienie się na koszulkach WordCamp na całym świecie.

WordPress.com

Domena WordPress.com została otwarty dla rejestracji stron w sierpniu 2005 roku, wyłącznie za zaproszeniem, aby kontrolować wzrost liczby użytkowników na nieprzetestowanych jeszcze serwerach. Wiele osób zaangażowanych w projekt WordPress otrzymało blogi WordPress.com, w tym Lorelle VanFossen i Mark Riley. Każdy nowy członek WordPress.com również otrzymał jedno zaproszenie do udostępnienia dla znajomych. Pisać na domenie WordPress można było tylko elitarnie!

Pierwszy WordCamp (odbył się w San Francisco)

W lipcu 2006 roku Matt Mullenweg ogłosił, że będzie gospodarzem wydarzenia w stylu BarCamp o nazwie „WordCamp” później tego lata w San Francisco. „BarCamp-style” było hasłem oznaczającym „ostatnią minutę”, żartował. Wydarzenie, które zapowiedział bez miejsca i harmonogramu, odbędzie się 5 sierpnia 2006 roku. Zarejestrowało się ponad 500 osób z całego świata: Donncha Ó Caoimh przyleciał z Irlandii, a Mark Riley z Wielkiej Brytanii. Kiedy WordCamp znalazł miejsce, był to Swedish American Hall, dom przy Market Street, który służył jako siedziba Towarzystwa Szwedzkiego w San Francisco.

Harmonogram WordCamp 2006 odzwierciedla zainteresowania projektu i pasje jego uczestników. Mark Riley poprowadził pierwsze w historii warsztaty na temat angażowania się w społeczność WordPressa, które są teraz podstawowym wykładem na WordCampach. Andy Skelton przedstawił funkcję widżetów, nad którą pracował dla WordPress.com. Donncha mówił o WPMU, a Mark Jaquith omówił WordPress jako CMS, jedną z najczęściej zgłaszanych sesji. Były prezentacje na temat blogowania i podkastingu oraz dziennikarstwa i monetyzacji.

Funkcjonalność importu i eksportu

Wraz z wydaniem WordPress v2.1 „Ella” w 2007 roku, bezstratne funkcje importu i eksportu XML ułatwiły bezproblemowe przenoszenie treści między blogami WordPress. Ponadto zawiera funkcje, takie jak nowy edytor z zakładkami, który umożliwia przełączanie między trybem WYSIWYG, a trybem edycji kodu podczas pisania. Lepsze dostosowanie do wielu języków i obsługa języków pisanych od prawej do lewej. Nowy menedżer przesyłania ułatwił zarządzanie zdjęciami, filmami i dźwiękiem. Przyniosło to znacznie czystszy kod i nie tylko.

Wielki WordPress

W latach 2008-2009 pojawiły się poważne poprawki backendu, które wzbudziły w użytkownikach mieszane uczucia. W związku z tym powstał raport użyteczności o roboczej nazwie „Crazyhorse”. Efektem tego przedsięwzięcia stała się wersja WordPress’a 2.7 o nazwie Coltrane. W kolejnych uaktualnieniach pojawiało się coraz więcej ulepszeń i rozwiązań, jakie znamy dzisiaj. Wbudowane instalacje wtyczek, wbudowane instalacje motywów czy edycja obrazów – to tylko niektóre z nowości.

Deweloperzy uwielbiali WordPressa już na tym etapie, jednak szeroka publika pokochała tę platformę w latach 2010-2012. Punktem zwrotnym popularności WordPress’a była migracja w 2010 roku około 30 milionów użytkowników Windows Live Spaces Microsofta do WordPressa. Oznaczało to dla CMS’a wielki skok w udziale rynku internetowego – teraz WordPress napędzał już ponad 14% witryn.

W następnych latach WordPress umacniał swoją pozycję najpopularniejszego CMS’a i dojrzewał, z dużą pomocą miliardowych kontrybucji ze strony Automattic, z sukcesem prowadzonego przez Matta Mullenwega. Szereg uaktualnień CMS’a wprowadzało kolejne ulepszenia do platformy, która teraz z platformy blogowej stała się systemem, na którym można postawić kompletną stronę czy sklep internetowy. W celach ochrony wprowadzono możliwość automatycznej aktualizacji systemu i szereg ulepszeń, które znamy dziś.

WordPress wciąż się rozwija i ma już blisko 30% udział w rynku witryn internetowych i olbrzymi potencjał wzrostowy. Kolejne aktualizacje zapobiegają atakom hackerów i wprowadzają kolejne innowacje. Automattic nie tylko zbiera fundusze na rozwój WordPressa, angażuje się także intensywnie w akcje charytatywne, co sprzyja pozytywnemu wizerunkowi CMS’a i jego twórców w świadomości publicznej.

Historia WordPressa wciąż zaskakuje, a jego twórcy tak naprawdę dopiero się rozkręcają. Nazwa WordPress, wymyślona przez Christine Tremoulet, jest dziś bez wątpienia synonimem sukcesu. Osiągnięcie obecnego wysokiego punktu wymagało wielkiej ilości ciężkiej pracy od niesamowitej społeczności WordPress. Spójrz na 40 kluczowych kamieni milowych, które pomogły ukształtować WP – WordPress.

Nowy projekt interfejsu użytkownika administratora

Wraz z WordPress v2.7 „Coltrane” w 2008 roku drastycznie zmienił się interfejs administratora. Kiedy na blogach społeczności pojawiły się zrzuty ekranu zmian, nieuniknionym pytaniem było „dlaczego znowu to zmieniają?” Projekt WordPress w wersji 2.5 nie do końca się ustabilizował, zanim pojawiła się kolejna ogromna zmiana wraz z implementacją w wersji 2.7.

Zmiana oznaczała, że użytkownicy o różnych poziomach umiejętności musieli ponownie nauczyć się WordPressa. Rosnąca społeczność twórców poradników do WordPressa musiałaby ponownie wykonać każdy zrzut ekranu i ponownie nakręcić każdy film. Jednak gdy użytkownicy WordPressa dokonali aktualizacji, opinie były pozytywne. Użytkownicy pokochali nowy interfejs. Uznali, że jest intuicyjny i łatwy w użyciu – w końcu demonstrując, że to nie zmiana, z której byli niezadowoleni zaledwie dziewięć miesięcy wcześniej – ale sam interfejs.

Łatwiejsze osadzanie filmów

W WordPress v2.9 „Carmen” w 2009 roku można było po prostu wkleić adres URL w osobnym wierszu i magicznie przekształcić go we właściwy kod osadzania, z obsługą Oembed dla YouTube, Daily Motion, Blip.tv, Flickr, Hulu, Viddler, Qik, Revision3, Scribd, Google Video, Photobucket, PollDaddy, WordPress.tv i inne pojawią się w przyszłych wersjach.

Utworzono Fundację WordPressa

Fundacja WordPress została uruchomiona w styczniu 2010 roku. Automattic przeniósł znaki towarowe jeszcze w tym samym roku we wrześniu. W ramach przeniesienia firma Automattic uzyskała możliwość korzystania z WordPress dla WordPress.com, ale nie dla żadnych przyszłych domen. Matt otrzymał licencję na WordPress.org i WordPress.net. Oprócz przeniesienia znaków towarowych dla samego WordPressa, firma przeniosła również nazwę WordCamp. Podobnie jak w przypadku samego WordPressa, chroni to, już na zawsze, WordCampy jako wydarzenia edukacyjne non-profit. Społeczność była zadowolona z oddzielenia projektu WordPress od firmy Automattic. Dało to ludziom więcej pewności, że Automattic nie chciał zdominować komercyjnego ekosystemu WordPressa.

Pierwszy „Obóz dla dzieci” na WordCampie

WordCamp Ireland, zorganizowany przez Sabrinę Kent i Katherinę Nolan, był pierwszym wydarzeniem WordPressa który oferował zajęcia dla dzieci w wieku 3–12 lat. Krishna De może być pierwszą osobą, która ukuła termin „Obóz dla dzieci”. Obserwowano więcej wydarzeń dla dzieci, jak przedstawiono na tej liście, która jest aktualna do 2019 roku.

Pierwszy zjazd społeczności WordPressa

Pierwsze en-masse, zaproszone tylko na spotkanie społeczności WordPress – Szczyt społeczności – odbyło się w 2012 roku. The Community Summit skupił się na kwestiach dotyczących rozwoju oprogramowania WordPress i szerszej społeczności WordPress. Członkowie społeczności nominowali siebie i innych do otrzymania zaproszenia; zespół 18 osób dokonał przeglądu i zagłosował na to, kto zostanie zaproszony. Uczestnicy – aktywni współpracownicy, blogerzy, twórcy wtyczek i motywów oraz właściciele firm z całej społeczności WordPress – przybyli na wyspę Tybee w stanie Georgia, aby porozmawiać o WordPressie.

Pierwszy WordCamp Europe

Obóz WordCamp Europe w 2013 roku był pierwszym WordCampem na dużą skalę, który odbył się w Europie. Mówiąc na dużą skalę, mamy na myśli duży, a mówiąc duży, mamy na myśli niesamowity. Była to okazja dla europejskiej społeczności WordPress do zebrania się w idyllicznym mieście Leiden, aby poznać maniaków, dzielić się doświadczeniami, robić interesy, a przede wszystkim rozmawiać o WordPressie.

Projekt MP6 i płaskie ikonki

W styczniu 2013 roku Ben Dunkle zaproponował nowe, płaskie ikony. Panel administracyjny WordPressa był przestarzały, szczególnie na wyświetlaczach Retina, gdzie ikony były pikselowane. Płaskie ikony skalowałyby się prawidłowo, a także pozwalałyby projektantom kolorować ikony za pomocą CSS. Tak więc projekt MP6 zaczął odnosić się do ikon i innych ulepszeń. Prace odbywały się we wtyczce dostępnej w katalogu wtyczek WordPressa. Każdy mógł zainstalować wtyczkę i zobaczyć zmiany w swoim administratorze. Co tydzień grupa udostępniała komunikat i raport, który był otwarty dla opinii publicznej.

Wtyczka MP6 połączyła się z WordPress v3.8 “Parker”, wydanym w grudniu 2013 roku, demonstrując, że choć może to trochę potrwać, harmonijny projekt w projekcie wolnego oprogramowania jest możliwy.

Ulepszona edycja wizualna

Wraz z WordPress v3.9 „Smith” w 2014 roku aktualizacje edytora wizualnego poprawiły szybkość, dostępność i obsługę urządzeń mobilnych. Możesz teraz wklejać do edytora wizualnego z edytora tekstu bez marnowania czasu na czyszczenie niechlujnej stylizacji. Dzięki szybszemu dostępowi do narzędzi kadrowania i obracania, znacznie łatwiej było teraz edytować obrazy w trakcie edycji wpisów. Ponadto stało się możliwe skalowanie obrazków bezpośrednio w edytorze, a galerie zaczęły wyświetlać piękną siatkę obrazków bezpośrednio w edytorze, tak jak w opublikowanym wpisie.

Więcej ulepszeń edycji wizualnej

Dzięki WordPress v4.0 „Benny” w 2014 roku stało się możliwe eksplorowanie przesyłanych plików w pięknej, nieskończonej siatce. Nowy podgląd szczegółów sprawił, że przeglądanie i edytowanie dowolnej ilości multimediów w sekwencji jest bardzo proste. Osadzanie stało się doświadczeniem wizualnym, pokazującym prawdziwy podgląd osadzonych treści (takich jak filmy z YouTube), oszczędzając czas i dodając pewności. Pisanie i edytowanie stało się jeszcze płynniejsze i bardziej wciągające. Edytor rozszerzał się teraz, dopasowując do treści podczas pisania, a narzędzia do formatowania będą teraz dostępne przez cały czas.

Miliard pobrań wtyczek

Wraz ze wzrostem udziału w rynku WordPressa, rosła również liczba pobrań z katalogu wtyczek. WordPress był w stanie zbudować prawie każdy typ strony internetowej, jaki tylko można sobie wyobrazić, i było wielu inteligentnych ludzi, którzy wskoczyli na pokład, aby stworzyć wtyczki, zarówno darmowe, jak i premium. To w dużej mierze wzrost znaczenia przedsiębiorcy WordPress spowodował, że liczba pobrań przekroczyła 1 miliard w sierpniu 2015 roku.

Ponad 25% sieci

W swoich analizach W3Techs.com rozbił Internet i podzielił go według każdego systemu zarządzania treścią w 2015 roku. WordPress znacznie przewyższył drugie miejsce na liście, którym była Joomla z zaledwie 2,8 procentami. Matt Mullenweg napisał, „Wielką szansę nadal stanowi 57% witryn, które nie używają jeszcze żadnego możliwego do zidentyfikowania systemu CMS (czytaj autorskie strony programistów). Myślę, że właśnie tam to wciąż dla nas ogromny wzrost (i kibicuję wszystkim innym CMS-om typu open source). On również napisał na Twitterze tylko te kilka słów, „Siedemdziesiąt pięć do końca”.

Inauguracyjny WordCamp US

Był to w tamtym czasie (2015) największy WordCamp na świecie i pierwsze krajowe wydarzenie WordCamp w USA. Pennsylvania Convention Center otworzyło swoje podwoje dla ponad 1800 blogerów WordPress, projektantów, programistów i wielu innych. Radny z Filadelfii, David Oh, ogłosił 5 grudnia 2015 „Dniem WordPressa” podczas przemówienia “State of the Word” Matta Mullenwega.

Stypendium im. Kim Parsella

Ku pamięci Kim Parsell, w 2015 roku Fundacja WordPress stworzyła propagandowe stypendium, aby zapewnić roczne finansowanie dla kobiety o dowolnej przypisanej płci, która przyczynia się do WordPressa, aby wziąć udział w WordCamp US.

Endpointy treści w REST API

Wraz z wydaniem WordPress v4.7 “Vaughan” w 2016 roku, dodano punkty końcowe REST API dla wpisów, komentarzy, terminów, użytkowników, meta i ustawień. Punkty końcowe treści zapewniły zewnętrzny dostęp do witryny WordPress z przejrzystym, opartym na standardach interfejsem, torując drogę nowym i innowacyjnym metodom interakcji z witrynami za pośrednictwem wtyczek, motywów, aplikacji i innych.

Rozpoczęcie projektu Gutenberg

Matt Mullenweg ogłosił swoje plany przebudowy edytora podczas swojego przemówienia na “State of the Word” w 2016 roku. Mówiąc dokładniej, mówił o stworzeniu „edytora opartego na blokach” i powtórzył, że ważne jest, aby kontynuować dogłębną naukę języka JavaScript. Niedługo potem projekt otrzymał nazwę Gutenberg. Pierwsze wysłanie kodu do repozytorium miało miejsce 3 lutego 2017 roku, a pierwsze wydanie jako wtyczki WordPress w czerwcu 2017 roku. Początkowo nowy edytor blokowy Gutenberg spotkał się z mieszanymi odczuciami, ale cała społeczność WordPressa skupiła się wokół projektu, aby zapewnić mu sukces.

Gutenberg staje się domyślnym edytorem

Duże ulepszenia edytora. Wraz z wydaniem WordPress v5.0 „Bebo” w 2018 roku Gutenberg stał się domyślnym narzędziem do edycji. Nowy edytor oparty na blokach był pierwszym krokiem w kierunku nowej, ekscytującej przyszłości. Niezależnie od tego, czy tworzysz swoją pierwszą witrynę, przebudowujesz bloga, czy też zarabiasz na życie pisząc kod – Edytor Blokowy Gutenberg zaoferował większą elastyczność treści.

Dla programistów budujących strony klientów, można teraz tworzyć bloki wielokrotnego użytku, pozwalając klientom dodawać nowe treści w dowolnym momencie, zachowując przy tym spójny wygląd. Szeroki zbiór interfejsów API i komponentów interfejsu ułatwił tworzenie bloków z intuicyjnymi kontrolkami. Wykorzystanie tych komponentów nie tylko przyspieszy prace programistyczne, ale także zapewni bardziej spójny, użyteczny i dostępny interfejs.

Rozszerzenie przywództwa

Kierownictwo WordPressa zostało rozszerzone w 2019 roku, aby pomóc w bardziej efektywnym prowadzeniu projektu. Josepha Haden Chomphosy została mianowana dyrektorem wykonawczym i zajęła się codziennymi zadaniami projektu oraz wsparciem zespołów współpracowników.

Uhonorowanie Alexa Millsa

W 2019 roku Matt Mullenweg uczcił minutą ciszy długoletniego członka społeczności Alexa Millsa (viper007bond), który zmarł po długiej walce z białaczką. Alex był bardzo miłym, kreatywnym i płodnym współtwórcą WordPress.

Stan słowa, w Gutenbergu

W 2019 roku doroczna prezentacja Matta Mullenwega State of The Word została pięknie napisana i po raz pierwszy zaprojektowana w całości w Gutenbergu.

Obsługa katalogów blokowych

Dzięki WordPress v5.5 „Eckstine” w 2020 roku znalezienie potrzebnego bloku stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nowy katalog bloków został teraz wbudowany bezpośrednio w edytor bloków, umożliwiając instalowanie nowych typów bloków bez opuszczania edytora.

Zespół kobiet i osób niebinarnych

W 2020 roku wydanie WordPressa 5.6 „Simone” zostało wydane przez pierwszy zespół wydawniczy składający się wyłącznie z kobiet i niebinarnych. WordPress 5.6 przyniósł niezliczone sposoby uwalniania pomysłów i wprowadzania ich w życie. Z zupełnie nowym domyślnym motywem jako płótnem i obsługą stale rosnącej kolekcji bloków jako pędzli, stało się możliwe malowanie słowami, obrazami, dźwiękiem lub bogatymi multimediami osadzonymi.

Wydano motyw TT1 Blocks

W 2021 roku motyw TT1 Blocks został wydany jako eksperymentalna, oparta na blokach wersja motywu Twenty Twenty-One. Został stworzony, aby wykorzystać pełną funkcjonalność edycji witryny, która jest budowana we wtyczce Gutenberg. Nie jest jeszcze przeznaczony do użytku w witrynach produkcyjnych.

Setne wydanie Gutenberga

Dnia 17 lutego 2021 roku przypadło setne wydanie Gutenberga i chociaż z zewnątrz wygląda to niesamowicie, samo wydanie zawiera to, co wszystkie inne wydania. Zawiera ulepszenia istniejących funkcji, naprawia błędy zgłoszone przez użytkowników, dodaje nowe funkcje i podkreśla eksperymenty z nowymi pomysłami. To, co jest niezwykłe w tym wydaniu, to ludzie. Ci, którzy byli z nami od początku, ci, którzy byli z nami, ale odeszli, ci, którzy przyłączyli się do naszej podróży, wszyscy, którzy pomogli po drodze, wszyscy, którzy przekazali nam swoje uwagi, wszyscy, którzy pobrudzili sobie ręce i wszyscy, którzy korzystali z edytora, próbowali go rozszerzać i dostarczać pomysłów.

WordPress zasila 40% sieci

Również w lutym 2021 roku W3Techs.com poinformował, że oprogramowanie WordPress obsługuje teraz ponad 40% z 10 milionów najlepszych witryn internetowych na świecie! Co dwie minuty nowa strona internetowa korzystająca z WordPressa mówi „Witaj świecie”! W przypadku 1000 najlepszych witryn udział w rynku jest jeszcze wyższy i wynosi 51,8%. W ciągu ostatnich 10 lat czyli dekady 2011-2021 tempo wzrostu wzrosło, o czym świadczy fakt, że ogółem 66,2% wszystkich nowych stron internetowych korzysta z WordPressa!

WordPress – Linia Życia i Rozwoju

Początek WordPress to kwiecień 2003 roku…

2003

  • Oprogramowanie do blogowania b2 zostało zforkowane, narodził się WordPress+
  • Pierwsze wydanie WordPressa+
  • Wielka zmiana nazwy+

2004

  • Sześć osobno, podwójne pobranie+
  • Wprowadzono obsługę wtyczek+
  • Pierwsza aktualizacja: wydano v1.2 „Mingus”.+
  • Pierwsza wtyczka: Cześć, Dolly!+
  • Internacjonalizacja (i18n)+

2005

  • Repozytorium wtyczek uruchomione+
  • Lista mailingowa wp-hackers+
  • Wprowadzono obsługę motywów+
  • Pierwszych 100 000 pobrań+
  • Utworzono logo WordPressa+
  • Uruchomiono WordPress.com+

2006

  • Pierwszy WordCamp (odbył się w San Francisco)+

2007

  • Funkcjonalność importu i eksportu+

2008

  • Nowy projekt interfejsu użytkownika administratora+

2009

  • Łatwiejsze osadzanie filmów+

2010

  • Utworzono Fundację WordPressa+
  • Pierwszy obóz dla dzieci+

2012

  • Pierwszy zjazd społeczności WordPressa+

2013

  • Pierwszy WordCamp Europe+

2014

  • Projekt MP6 i płaskie ikonki+
  • Ulepszona edycja wizualna+

2014

  • Więcej ulepszeń edycji wizualnej+

2015

  • Miliard pobrań wtyczek+
  • Napędza ponad 25% sieci+
  • Inauguracyjny WordCamp US+
  • Stypendium im. Kim Parsella+

2016

  • Endpointy treści w REST API+

2017

  • Projekt Gutenberg+

2018

  • Gutenberg staje się domyślnym edytorem+

2019

  • Rozszerzenie przywództwa+
  • Chwila ciszy dla uczczenia Alexa Millsa+
  • Stan słowa, w Gutenbergu+

2020

  • Obsługa katalogów blokowych+
  • Zespół kobiet i osób niebinarnych+

2021

  • Wydano motyw TT1 Blocks+
  • Setne wydanie Gutenberga+
  • WordPress zasila 40% sieci!+

Ponad 40% stron w Internecie stoi na WordPressie! Sześćdziesiąt procent sieci do wzięcia, taki ma udział WordPress w zarządzaniu siecią na koniec 2021 roku!

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że system tak naprawdę występuje w dwóch odsłonach, których rozróżnienie sprawia wielu początkującym użytkownikom nie lada problem. Mowa tutaj o WordPress.org i WordPress.com.

Pierwszy z nich to innymi słowy skrypt, który możemy w łatwy sposób pobrać z oficjalnej strony WordPressa i zainstalować na swoim serwerze. Dzięki temu uzyskujemy pełen dostęp do ogromnej liczby szablonów i wtyczek, z których korzystanie jest w znaczącej części nieodpłatne. Z reguły zdecydowanie łatwiej przebiega w tym przypadku proces pozycjonowania naszej strony w wybranej wyszukiwarce. Musimy jednak pamiętać, że w tym przypadku wyłącznie na naszych barkach spoczywa szczególna dbałość o zapewnienie płynnego i niezawodnego funkcjonowanie witryny internetowej i odpowiednio wysokiego poziomu szeroko rozumianej ochrony.

Z kolei WordPress.com to w najprostszym ujęciu rozbudowana platforma blogowa czy blogostronowa, za pomocą której możemy bez dodatkowych komplikacji i zbędnych formalności stworzyć od podstaw własną, profesjonalną stronę internetową lub blog albo sklep, w pełni zgodną z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. W tym przypadku za bezpieczeństwo naszej witryny i tworzenie zapasowych kopii odpowiada firma Automattic, stale koordynująca prawidłowe funkcjonowanie tego systemu. Decydując się na skorzystanie z takiego rozwiązania, musimy jednak liczyć się z nieuniknionymi kosztami, które zależą w głównej mierze od wyboru poszczególnego pakietu bądź też ewentualnych dodatków, oferujących niejednolity zakres funkcjonalności. Warto jednak zaznaczyć, że WordPress.com skutecznie uniemożliwia wstawianie na naszą stronę internetową reklam i wszelkich innych linków sponsorowanych, co z pewnością dla wielu użytkowników okaże się poważnym ograniczeniem. Z tego powodu zdecydowanie powinniśmy przemyśleć decyzję o wyborze ostatecznej wersji WordPressa tak aby spełniała ona nasze oczekiwania i przynosiła efektywną realizację zamierzonych celów.

Blogi i strony z nazwą HIMAVANTI lub HIMAWANTI na WordPress

Portal Duchowy Himavanti.orghttps://himavanti.org

Portal Duchowy i Społeczny Himavanti WordPresshttps://himavanti.wordpress.com/

Portal z Naukami Duchowymi i Ezoterycznymihttps://himawanti108.wordpress.com

Fajne Psy Mastify z Himalajówhttps://himavanti.pl/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *