Śri Jukteśwar Giri (1855-1936)

Opublikowano

w kategorii

Śri Yukteśvar Giri

Śri Jukteśwar Giri (Yukteshwar) – w języku Bengali: শ্রী যুক্তেশ্বর গিরী – ur. 10 maja 1855, zm. 9 marca 1936 – indyjski jogin, swami ascetyczno-jogicznego zakonu Giri, mistrz duchowy Paramahansa Joganandy, wykładowca, astronom i astrolog wedyjski (dźjotisz). Znany pod swoim zakonnym imieniem Priyanatha Karar (Bengali: প্রিয়নাথ কাঁড়ার). Jego guru był Śyama Ćaran Lahiri Mahaśaya. Najbardziej znanymi na Zachodzie uczniami duchowymi Sri Yukteśvara Giri byli: Swami Satyananda Giri oraz Paramahansa Yogananda. Yukteśvar otrzymał od swego ucznia przydomek “Dźńanawatar”, co oznacza “zstąpienie (awatar) mądrości (dźńana)”.

Śri Yukteśvar urodził się pod imieniem Priyanath Karar w Serampore, w Indiach. Jego rodzicami byli Ksethranath Karar i Kadambini Karar. Ojciec Priyanatha umarł wcześnie. Priyanath studiował na Christian Missionary College w Serampore, gdzie zaczął się interesować Biblią. Priyanath ożenił się i miał córkę. Kilka lat po ślubie jego żona umarła. Jakiś czas później dołączył do zakonu swamich jogicznej tradycji Giri.

W 1884 roku spotkał swego guru – Śyama Ćaran Lahiri Mahaśaya, który inicjował go w tajemną krijajogę otrzymaną od Mahamuni Babaji. W 1894 roku Śri Jukteśwar spotkał Mahawatara Babadźi podczas święta Kumbhamela w Allahabadzie. Babadźi nadał mu tytuł Swami i poprosił go, aby napisał książkę porównującą święte pisma chrześcijańskie i hinduistyczne. W tym samym roku Śri Jukteśwar ukończył tę książkę i nazwał ją “Kaiwalja darśanam”, inaczej “Święta nauka”.

W 1894 roku Śri Jukteśwar, na prośbę Mahawatara Babadźi, napisał książkę: “Święta nauka”. Jej przewodnim tematem jest porównanie nauczania chrześcijaństwa (Biblii) i hinduizmu (Bhagavad Gity). Analogicznie do Jogasutry Patańdźalego składa się z czterech rozdziałów zawierających sutry i ich rozwinięte komentarze. W swoim domu rodzinnym w Serampore stworzył wielki Aśram w którym nauczał wielu uczniów duchowych jako Aćarya mistrza Lahiri Mahaśaya.

Śri Jukteśwar napisał wiele książek z dziedziny oświaty. W 1903 roku Śri Jukteśwar założył kolejny aśram w Puri, w stanie Orisa, dając mu nazwę Kararashram. Śri Jukteśwar umarł w swym aśramie w Puri 9 marca, 1936 roku. Tam też znajduje się jego świątynia mahasamadhi (grobu). Śri Jukteśwar pojawia się w lewym górnym rogu na okładce albumu zespołu The Beatles Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Działaność Śri Yukteśwara została nazwana Sadhu Sabha, czyli zgromadzeniem Sadhu (Świętych), Sabatem Świętych.

Śri Yukteśvar Giri, podobnie jak jego mistrz Lahiri Mahaśaya, przekazywał cztery stopnie wtajemniczenia sekretnych metod Krija Jogi. W 1910 roku studentem Krija Jogi został Mukunda Lal Ghosh znany później jako Paramahansa Yogananda, a także jego dwaj przyjaciele, znani potem jako Satyananda (Manamohan Mazumder) oraz Dhirananda. Swami Satyananda Giri prowadził działalność szkoły Śri Yukteśwara po jego śmierci aż do roku 1942. Swami Satyananda został mianowany Nauczycielem Wschodu i Mistrzem Aśramu Yukteśwara w Puri. Swami Satyananda przyjął ponad 3 tysiące uczniów wprowadzając ich głębiej w Krija Jogę, od 1943 aż do śmierci w 1971 roku rezydując w aśramie Sevayatan.

(Opracowanie zbiorowe)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *