EN

Warsztaty

 • Durga Dewi

  Maha Nawaratri – Szamańskie Święto Wielkiej Bogini Matki

  Nawaratri (15-24 października 2023) – dosłownie święto dziewięciu wieczorów i nocy to tantryczne święto ku czci Bogini Durga Kali Amba oraz Mahakali, obchodzone pod koniec pory deszczowej czyli zazwyczaj we wrześniu lub w październiku. Święto upamiętnia dziewięć dni, podczas których Bogini Parwati, żona Śiwa Boga, pokonała złe demony i ciemne moce. Każdego wieczoru, aż do późna w nocy czczona jest jedna z dziewięciu form Bogini Durga Kali Amba, Magicznej, Niebiańskiej Wojownicy. Jest to największe i najpotężniejsze tantryczne święto szamańskie w Eurazji. Program obejmuje praktyki Tantry oraz Kundalini Jogi. 

  Durga nie ma wielu świątyń stałych, w związku z tym jej pamięć o zwycięstwie przypominana jest co roku. Święto jest szczególnie uroczyście obchodzone przez kobiety. Nawaratri – w dewanagari नवरात्रि, trl. nawarātri, dziewięć nocy – święto dziewięciu nocy, również Durgapudźa – święto wedyjskie ku czci Bogini Durgi, obchodzone pod koniec pory deszczowej w miesiącu aświna. Dasami, Daśara, Daśahara, Widźaja Dasama to Dziesiąty dzień, Dzień Zwycięstwa, Dussera – obchodzony 24 października 2023 roku jako osobne święto. Intensywne śpiewanie bhadźanów: Jaya Guruh! (Dźaja Guruh)… 

  (więcej…)
 • Święto Światła i Linii Przekazu

  Dipawali 9 XI – 14 XI 2023 – Amawasya 12 XI 2023

  Dīpāvalī to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych świąt w hinduizmie oraz całej tradycji wedyjskiej, dharmicznej, popularnie nazywane „świętem świateł”, dharma-jyoti, światłem prawości, światłem wiary. Jego datę wyznacza księżycowo-słoneczny kalendarz indyjski, przypada przed nowiem księżyca na koniec miesiąca aświna (w kalendarzu gregoriańskim między połową października a połową listopada). W północnych Indiach trwa zawsze pięć dni i jest połączone z Nowym Rokiem Bogini w starym kalendarzu kultowym, podobnie jak lepiej znane Celtyckie Samhein, w południowych (Dipawali) trwa cztery dni (a Nowy Rok obchodzi się tu zwyczajowo na wiosnę).

  (więcej…)
 • Międzynarodowy Dzień Jogi ONZ – 21 Czerwiec

  Dnia 21 czerwiec każdego roku mamy święto Międzynarodowy Dzień Jogi ONZ – Święto Joginów ustanowione przez ONZ na prośbę premiera Indii Narendra Modi w 2014 roku. Po raz pierwszy obchodzone na całym świecie w tym w Polsce przez Bractwo Himawanti, Bractwa Zakonne Himawanti oraz przez Himavanti Sampradaya – a także przez wszystkich ćwiczących tradycyjne, oryginalne i autentyczne style jogi zapoczątkowane przez twórcę wszystkich szkół jogi, Mistrza Śiva Yogeśvara! Zwykle w okolicy tego terminu wypadają jakieś ciekawe warsztaty sobotnio-niedzielne lub krótki tygodniowy obóz jogi, tantry, medytacji, mudry czy kundalini.

  Zgłoszenia na warsztaty tematyczne w tych terminach najlepiej poprzez formularz KONTAKT

  Serdecznie Zapraszamy!

  Om Śivaaya Namah! Om Nilakanthaaya Namah! Om Mahadevaaya Namah!