Czym Jest Joga Uzdrawiania Guru Bhaiszadźja (26)

Lekarz DEW w niebiosach znany jest pod imieniem Dhanwantari. Trzyma On w lewej dłoni naczynie z napojem Nieśmiertelnych jako z cudownym i uniwersalnym lekiem. Imię Dhanwantari oznacza “Tego, który porusza się po łuku”, czyli po niebiosach. Niebiański Lekarz jest patronem wszystkich lekarzy i uzdrowicieli ziemi. Uważany jest za stwórcę ksiąg medycznych znanych jako Ajurweda. To właśnie On dyktował traktat Ajurwedy, tradycyjnej medycyny wedyjskiej. Amryta jest owym niebiańskim napojem przynoszącym nieśmiertelność, co w ziemskim wymiarze oznacza zdolność przedłużania i podtrzymywania życia.

WAIDJANATHA to uświęcony tradycją tytuł przynależny Guru Dhanwantari, a oznaczający istność duchową będącą Strażnikiem Medyków wszelkiego autoramentu. Jest to Władca Medycznych Aniołów Stróży, tworzących coś jakby niebiańskie Pogotowie Medyczne. Anielska forma dewy Dhanwantari wyłoniła się z Brahmy, z Boga Stwórcy całego wszechświata. Wszelkie studia medyczne i uzdrowicielskie zawsze należy łączyć z duchową praktyką do Guru Dhanwantari, któren stworzony został przez Boga właśnie po to, aby kadry medyczne kształcić. Nie ma uzdrawiania bez patrona medycyny.

Waidjanatha to sam Król i Władca Niebiańskich Służb Medycznych. Bóg Stwórca wyłania z siebie Wielkiego Patrona, który zarządza kształceniem wszelkiego rodzaju uzdrowicieli i wprowadza wiedzę medyczną zawartą w Ajurwedzie. DHANWANTARA MANDALA to Niebiański Krąg Uzdrowicieli będący uosobieniem rozmaitych emanacji Guru Dhanwantari. Najlepiej znaną postacią Uzdrowiciela i Wielkiego Medyka jest Guru Bhaiszadźja – sama esencja duchowego Uzdrowienia. Jest to patron duchowych lekarzy, uzdrowicieli.

Guru Bhaiszadźja jest znany także w kulturze semickiej i chrześcijańskiej jako Archanioł Rafael (spolsz. Rafał). Niebiańska istota nigdy nie żyła na ziemi jako człowiek. Przychodzi najwyżej w wizji lub jako objawienie. Kolor ciała Guru Bhaiszadźja przypomina połączenie barwy niebieskiej i zielonej. Można wyobrazić sobie iż jest to piękny, ciemnej maści szmaragdowy kolor skóry. Szmaragd ów czasami wchodzi aż w odcień tak ciemnoniebieski iż przypomina kolor Lapis Lazuli, który to kamień uważany jest za leczniczy talizman stworzony z ciała Bhaiszadźja. Czasami ciało Guru Bhaiszadźja przypomina jaśniejący szafir, która to barwa przynosi uwolnienie od trosk, zmartwień i ciężarów psychicznych. Szafirowe światło jest poświatą jaśniejącą zawsze z Jego oczu.

Guru Dhanwantari jest cały w bieli. Jego szaty są śnieżnobiałe, wręcz krystaliczne jak śniegi na świętej górze Kailaś. Skóra przyjmuje zabarwienie kremowej bieli, co przypomina iż istota ta wyłoniła się z samego Czohana (Pana) zwanego Brahmą, Bogiem. W swej niebiańskiej formie, Dhanwantari jest rozpoznawany jako emanacja Mahadewa, Wielkiego Anioła, znanego też jako Guru Śiwa. Specyficzna forma znana jako Bhaiszadźja to właśnie ŚIWA WAIDJANATHA. Duchowa tradycja buddyjska rozpoznaje tego Śiwę jako Buddhę Medycyny i opiekuna wszystkich ścieżek duchowego uzdrawiania. Pomaga On przezwyciężyć dolegliwości życia zanurzonego w tej materialnej egzystencji (prakriti), a w szczególności śmierć. Szczególną pracą Śiwa Waidjanatha jest pokonywanie śmierci i panowanie nad długością życia w formie ciała.

BHAISZADŹJA GURU

Kiedy rozpoczniemy podróż w kierunku Wschodnim, w poszukiwaniu zdrowia, szczęścia i źródła pomyślności, spotykamy Bhaiszadźja Guru. Istność ta w tradycji Himawanti rozpoznawana jest jako przynależąca do najwyższych i najbardziej zrealizowanych Wielkich Niebiańskich nauczycieli duchowych. Maha Guru to Wielki Nauczyciel, w tym wypadku dla wszystkich tych, którzy postępują ścieżką uzdrawiania.

Bhaiszadźja Guru znany jest jako Mistrz Uzdrowienia i Król Promienności, jako Czohan (Pan i Władca) Czystej Krainy Wschodniego Raju. Kraina ta jest niebem dobrego zdrowia, długowieczności, dobrobytu i wszelkiej pomyślności. Wszelkie Duchowe Uzdrowienie przypływa z tej świętej Krainy jako dar charyzmatyczny. Pojęcie Czohan oznacza w tym wypadku istotę, która jest ezoteryczną głową całej Hierarchii uzdrowicieli ludzkości.

W ezoteryce Zachodu, Bhaiszadźja znany jest jako Archanioł Rafael (spol. Rafał), co oznacza “Bóg Uzdrowił”. W tradycji tybetańskiej przywoływany jest imieniem Sandżie Menla jako Buddha Medycyny. Pobożni żydzi, chrześcijanie i muzułmanie czczą Go i przywołują modlitwą jako Arch. Rafaela. Słowo “El” oznacza Boską Moc Duchową lub Energię Ducha. Pojęcie “Rafa” znaczy uzdrowienie lub lepiej, “uzdrowił”. Ten Wielki Mistrz, Guru, jest wspólnym opiekunem wszystkich potrzebujących pomocy w chorobie, bólu i nieszczęściu, a także podczas śmierci.

Bhaiszadźja jest Nauczycielem Uzdrowicieli wszystkich religii i narodów na całej planecie ziemi. Promienne światło Jego szmaragdowego, a czasem szafirowego ciała stało się Mocą Leczącą, objawiającą się poprzez Eliasza, Mojżesza, Jezusa, Muhammada, Rama, Krysznę, Gautama Buddhę czy Awicennę. Wszyscy uzdrowiciele stanowią światłość promienia uzdrawiania. Jest bowiem tylko jedna lecząca moc i tylko jedno jej źródło: Bóg.

Ciekawe, że święte i uduchowione istoty widzące objawienie tego Guru, bez względu na religię, postrzegają Go siedzącego w lotosie lub stojącego jako Mędrca o szafirowym lub szmaragdowym kolorze skóry, odzianego w pomarańczowo – złociste szaty, promieniującego światłem Promienia Uzdrawiania. Kolor Lapis Lazuli jest jego barwą świetliście promieniującą.

Joga tego Guru wprowadza w stan Doskonałego Zdrowia i Pomyślności. Wszelkie potrzeby zostają zaspokojone, a ból, cierpienie i zmartwienia zostają usunięte. Przywracając zdrowie i pogodny nastrój należy dbać o obmywanie całego ciała, o dobre i czyste pożywienie (pokarm jarski, zdrowy), o właściwe leki z których podstawowym jest poświęcona przez recytację Dharani (108x), czysta, źródlana woda.

Czysta, źródlana woda jest wielkim lekarstwem, którego znaczenie trudno przecenić. Nie wolno chorym spożywać wody zanieczyszczonej. Człowiek dbający o zdrowie musi najpierw zadbać o możliwość spożywania czystej wody prosto ze źródeł. Zioła, kadzidła i zapachy kwiatów są także wyśmienitymi lekami. Pomieszczenie w którym przebywa osoba potrzebująca pomocy powinno być czyste, umyte i świeżo wietrzone. Posyłanie dobrych myśli do wszystkich czujących istot wytwarza doskonałą aurę do wszelkiego typu uzdrowicielskiej i medycznej działalności.

Bhaiszadźja niesie ofiarną pomoc wszystkim istotom chorym, cierpiącym ból i umierającym. Uzdrawiająca energia może dotrzeć jako promienie słońca życia do wszystkich potrzebujących istot, które tylko o to proszą. Cud duchowego uzdrowienia może się zdarzyć tylko wtedy, gdy człowiek bardzo szczerze i bardzo gorliwie o to prosi i jednocześnie jego życie i zwyczaje obiecują zaprzestać wytwarzania choroby. Muszą ustać przyczyny powodujące dolegliwości. Musimy wyrzec się wszystkiego tego, co choroby powoduje. Całość oznacza uzdrowienie i zdrowy tryb życia.

Tradycyjnie, cała ścieżka duchowego uzdrowienia praktykowana przez adeptów jogi w tradycji Himawant (Laja Joga), podzielona jest na siedem poziomów, czy lepiej stopni wtajemniczenia. Wprowadzenie w każdy kolejny poziom odbywa się poprzez uroczystą ceremonię inicjacji będącą przekazem uzdrawiającej mocy Wielkiego Ducha Życia i błogosławieństwem Guru wspierającym postępy na ścieżce uzdrowicieli ludzkości.

Duchową drogę uzdrowicieli i medyków nazywamy Bhaiszadźja Marga, gdzie termin “Marga” oznacza właśnie “drogę” lub “ścieżkę”. Jest to uniwersalna i powszechna droga, po której może kroczyć każdy człowiek niezależnie od swej rasy, religii czy wyznania, jeśli tylko pragnie nieść pomoc chorym i umierającym. Każdy człowiek ma swojego anioła stróża, czyli opiekuńczą dewę. Inicjacja do Krainy Wschodniego Raju powoduje, że z Zastępów Archanioła Rafaela przydzielony zostaje dodatkowy anioł stróż pomagający dbać o zdrowie, dobre życie, długowieczność, o wszelki dobrobyt i obfitość. Anioł ten przynależy do Rydwanu Zastępów Rafaela czyli Bhaiszadźja Guru. Ćwiczenia duchowe jogi uzdrowienia powodują wzmożoną opiekę ze strony takiego uzdrawiającego duchowo pomocnika.

JOGA DŁUGOWIECZNOŚCI

Duchowe skupienie (satkara), z pomocą myśli i uczuć, w świadomości Waidjanatha Śiwa, pozwala na osiągnięcie z czasem połączenia z esencją podtrzymującą długie i szczęśliwe życie. Nazywamy ją AMRYTA lub SOMA. Powiada się, iż jest to pokarm aniołów (dew). Tutaj, na ziemi możemy spożywać ziemską somę, którą jest źródlana woda z miodem (madhu). Taka amryta jest napojem i pokarmem nieśmiertelnych, a ściślej długo żyjących i panujących nad czasem życia w potrzebnej do tego formie i kształcie.

Ciała Niebian (Aniołów, Dewa) przypominają zwykle młodzież roześmianą w wieku lat szesnaście do dwadzieścia pięć. Dobrze jest podtrzymywać i pielęgnować świadomość wiecznej młodości. Jest to część praktyk duchowego uzdrawiania. Dusza jest zawsze młoda, nawet po milionach lat egzystencji w wielu różnych światach i formach.

Przedłużaniu życia sprzyja oddech wazowy nauczany w kursie tej formy Laja Jogi, która jest związana z Guru Bhaiszadźja. Naczynie naszego ciała, a szczególnie obszar witalności brzucha balsamujemy świeżym i energetycznym oddechem, który jest długi i powolny. Unikanie w pożywieniu wszystkiego co niezdrowe i nieświeże także ma kapitalne znaczenie. Jarskie, czyli zdrowe pożywienie ma kapitalne znaczenie. Także okresowe posty podczas których spożywa się wyłącznie somę lub nawet lepiej samą wodę źródlaną są ogromną pomocą kształtującą zdrowie i długie życie. Jeden dzień odpoczynku od jedzenia powinien być normą zdrowotną wszystkich ludzi. Leczenie poprzez ścisły post na wodzie jest podstawową kuracją medyczną, która powinna być stosowana we wszystkich szpitalach pod kierunkiem lekarzy. To podstawa wszelkiej sensownej medycyny.

Wtajemniczenie w Guru Bhaiszadźja zawiera w sobie także elementy rytualnego uzdrawiania duchowego z oddziaływaniem na odległość. Sztuka egzorcyzmów i usuwania demonicznych, niekorzystnych energii i zjawisk jest częścią Bhaiszadźja Pudży, czyli rytuału. Wejście w krąg Dhanwantara Mandali oznacza połączenie się ze wszystkimi uzdrowicielami teraźniejszości, przeszłości i przyszłości, a w szczególności ze wszystkimi aniołami uzdrawiania i medycyny z Chóru Rafaelian.

Tradycyjna wiedza jogiczna uczy nas o rozwijaniu niektórych aspektów ośrodka splotu słonecznego, gdyż służą rozwojowi energii życia, a także wzmacniają promień duchowego uzdrawiania, który manifestuje się też poprzez ośrodek adźna, czyli tak zwane trzecie oko. Głęboki oddech oparty o splot słoneczny i przeponę wspiera długość życia. Nic jednak nie wydłuża życia tak, jak praktykowanie wydłużania oddechu. Im wolniej oddychamy, tym dłużej żyjemy, a oczywiście spokojniej i zdrowiej.

Joga zdrowia jest pewnego rodzaju pochwałą somy, czyli miodu rozpuszczonego w wodzie i używanego jako najdoskonalszego napoju. Madhu (miód) jest synonimem słodkiego napoju, życia, somy i amryty. Jest to ambrozja, napój aniołów, nektar życia. W dniu wiosny należy pić dużo madhu, gdyż jest to dzień miodowy. Także cały pierwszy miesiąc wiosny można poświęcić na miodoterapię świeżym wiosennym miodem. Powiada się iż miód jest źródłem mądrości, poezji, piękna, siły, płodności, wizjonerstwa, a także nieśmiertelności. Lecznicza potęga naturalnego miodu jest niewątpliwa. Soma posiada moc odwracania wszelkich chorób. Oznacza to działanie profilaktyczne, zapobiegawcze. Poleca się spożywać ambrozję, somę trzy razy dziennie, o świcie, w południe i o zmierzchu wraz z towarzyszącym rytuałem palenia świętych ogni dla uzdrowienia.

Ufam, że ten krótki szkic przybliżył ci Jogę Zdrowia, Pomyślności i Długowieczności, jaką praktykujemy w tradycji Laja według Porządku Himawanti w postaci ścieżki duchowego uzdrawiania dla pożytku wszystkich czujących istot. Hum!

Wiele Błogosławieństw na Drodze Przebudzenia i Urzeczywistnienia!

Om Namaśśiwaja! Hum!

Aćarjaćarja Swami Lalita-Mohan G.K.

(Niniejsza publikacja zawiera jedynie fragmenty oryginalnej lekcji ezoteryczno-hermetycznej Hridaya. Całość materiału tej lekcji dostępna jest w wydaniu broszurowym lub książkowym, dostępnym na warsztatach i treningach tantrycznej jogi dla adeptów/adeptek i sympatyków Bractwa Zakonnego Himawanti oraz Kaśmiri Śaiwa – śiwaizmu kaszmirskiego.)

DRUGA MANDALA HRIDAYA SUTRAM (HR 17-32)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *