Zaczynamy Przygodę z Jogą – Idziemy na Pierwsze Zajęcia Jogi

Zaczynasz przygodę z Jogą? O tym pamiętaj przed swoimi pierwszymi zajęciami – 5 WSKAZÓWEK

Prawdziwa Joga zwiększa energię, poprawia jakość snu, relaksuje, odpręża, odstresowuje, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie, a nawet długowieczność. Nic dziwnego, że ta praktyka cieszy się na świecie coraz większą popularnością wśród ludzi w różnym wieku, chociaż nie wszyscy praktykują we właściwy sposób. Jeśli przygoda z Jogą dopiero przed tobą, to wszystko, co powinienno się wiedzieć przed pierwszym zajęciami z Jogi i o tym jak się do nich przygotować!

 • Joga jest coraz popularniejszą aktywnością fizyczną, która nie tylko zwiększa elastyczność i sprawność ciała, ale również relaksuje i wycisza. Aktywność fizyczna obejmuje także ćwiczenia oddechowe oraz głos w tym recytowanie dźwięków takich jak Om lub AUM, a także dłuższych fraz zwanych mantrami, których trzeba się dobrze nauczyć. Tradycyjna prawdziwa Joga zwykle zaczyna i kończy zajęcia siedzeniem w całkowitej ciszy którą przerywają rytmiczne powtórzenia wibrującej sylaby OM, AUM albo mantry Gayatri.
 • Pierwsze zajęcia z Jogi w studio, klubie czy szkole czasami nas stresują, bo nie wiemy, co ze sobą wziąć i jak się przygotować. Podstawową pozycją początkową na rozpoczecie i zakończenie zajęć oraz słuchanie instruktora jest Sukhasana lub Bhodźasana (Sukha Asana lub Bhodźa Asana) nazywana siadem tureckim, pomyślnym, łatwym lub siadem skrzyżnym. Po takiej asanie oraz recytacji mantrycznej sylaby OM poznamy, że jesteśmy na Jodze.
 • Co wziąć ze sobą na zajęcia Jogi? Pamiętaj o wygodnym i luźnym ubraniu z naturalnych materiałów, wodzie do picia na koniec zajęć oraz stosownej macie do ćwiczenia Jogi (żadnych sztucznych tworzyw).
 • Jak się przygotować do pierwszych zajęć z jogi? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Od wielu już lat, od początku Trzeciego Tysiąclecia, z początkiem XXI wieku starożytna Joga jest u szczytu popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zapisanie się na zajęcia w studio, klubie czy szkole, w linii przekazu lub bractwie, albo zaczyna przygodę z Jogą w domu – samodzielnie lub na zajęciach z instruktorem. Nic dziwnego, praktyka Jogi – która bezpieczna jest również dla kobiet w ciąży (o ile lekarz znający się także na Jodze nie stwierdzi przeciwwskazań) – przynosi wiele korzyści, zarówno dla ciała, dla pola energetycznego, dla umysłu, jak i ducha czy duszy.

Bhodźasana – Bhodża Asana – Bhojasana – Siad Skrzyżny – Nogi Podwinięte

Tradycyjna Joga oferuje nam wielką różnorodność ćwiczeń. Jeżeli ćwiczymy intensywnie, to zawsze gdzieś wytwarzają się endorfiny. Natomiast jeśli ćwiczymy bardzo spokojnie – klasyczną jogę, gdzie wchodzimy w asanę, zatrzymujemy się w niej i oddychamy – możemy skoncentrować się na oddechu, na doznaniach, jakie płyną z ciała zapomnieć o tym, co się dzieje dokoła. Nasza uwaga przekierowana jest z tego, co na zewnątrz do wewnątrz. To nas uspokaja, wycisza umysł, wycisza emocje i myśli, kama-manas. Potem wychodzimy z asany, rozluźniamy się i wchodzimy w następną asanę – technika się powtarza. To jest moment czystej refleksji, doznawania, odczuwania. Moment spokoju, który możemy osiągnąć sami ze sobą – tłumaczą instruktorzy starożytnej szkoły Jogi w rozmowach z kandydatami. Wraz z asaną zapoznajemy się z punktem do skupiania i koncentracji, z sylabą do powtrazania w myśli czyli z mantrą, a także u podstaw zwykle z rytmem do pracy z oddechem. Praktyka oddychania w pozycjach Jogi jest bardzo ważną podstawą, sporo jest ćwiczenia oddechu. Prosimy pamiętać, że ćwiczeń Jogi z zasady nie miesza się z metodami innych systemów praktyki!

Jeśli jesteś osobą początkującą i zaczynasz praktykę Jogi, pewnie nie wiesz, czego się spodziewać. Wybierasz rodzaj Jogi, który najbardziej ci opowiada i który chcesz praktykować (np. Hatha Joga, Radża Joga, Krija Joga, Siddha Joga, Maha Joga, Karma Joga albo wisznuicka Ashtanga Joga czy Vinyasa Joga, Joga Iyengara, Kundalini Joga, jednakże unikaj nazw angielskich mieszanych z pojęciem Joga, gdyż zwykle nie ma tam wiele z Jogi, jak przypadku bikram joga, power joga, aerial czy air joga etc. Znajdujesz studio i zapisałeś się na zajęcia. Pora na przygotowania i praktyczne informacje. Jak się przygotować do zajęć początkowych Jogi?

 1. Pierwsze zajęcia Jogi – co założyć?
 • Aby ćwiczyć Jogę ważny jest odpowiedni strój, luźny, przewiewny, wykonany z naturalnych materiałów, z długimi nogawkami oraz rękawami, strój jednakże nie powinien ściśle przylegać do ciała! Wentylacja pomiędzy skórą, a materiałem jest bardzo ważna dla prawidłowej cyrkulacji energetycznej w Jodze. Stroje komfortowe są takie same jak do ćwiczenia qigong (chi kung) oraz taiqi (tai chi) i innych wschodnich dyscyplin, a także tradycyjnych medytacji buddyjskich czy hinduskich. Jogi generalnie nie ćwiczy się w strojach czarnych, brunatnych, brudno-szarych, burych etc. Tylko jaśniejsze kolory naśladujące Naturę. W wielu grupach i nurtach Jogi ćwiczy się w strojach białych, słonecznie białych, ciepłych w kolorze. Niektóre kolory mogą być zarezerwowane dla nauczycieli, zatem lepiej zapytać o kolorystykę przy zapisach.
 • Spodnie do ćwiczenia jogi. Twój strój powinien być przede wszystkim wygodny, luźny, przewiewny. Powinien również dobrze wchłaniać pot i pozwalać ci na swobodne poruszanie się, rozciąganie i oddychanie. Kluczowe w stroju do jogi są spodnie. Najpopularniejsze są legginsy, ale wszystko zależy od twoich preferencji. Jeśli wygodniej ci jest w szortach, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał ten rodzaj garderoby na pierwsze zajęcia z jogi.
 • Koszulka. Na górę najlepiej wybrać lekki, wygodny i dopasowany t-shirt albo koszulkę z rękawami. Kobiety powinny również założyć biustonosz sportowy, co zwiększy ich komfort podczas ćwiczeń. Najważniejsze zasada? Upewnij się, że to, co wybierzesz, jest dopasowane do sylwetki lub ewentualnie wsuń luźniejszy t-shirt w spodnie, aby nie falował podczas zmiany pozycji i nie odsłaniał twojego ciała podczas np. pochylania się, jeśli jest to dla ciebie krępujące.
 • Buty. Do Jogi, w przeciwieństwie do np. biegania, nie są potrzebne specjalne buty. Jogę w praktyce wykonuje się bowiem boso, może z wyjątkiem ćwiczeń w czasie spacerowania wśród Przyrody, ale to pewnie bardziej na obozach i szkoleniach intensywnych z Jogi. Jeśli jednak niekomfortowo czujesz się na bosaka, możesz zaopatrzyć się w antypoślizgowe skarpetki do Jogi, jednak to raczej za zgodą instruktora, dla osób, które mają widoczne problemy ze skórą czy nogami.

2. Pierwsze zajęcia Jogi – co ze sobą wziąć?

Wielu instruktorów mówi: butelka wody dla nawodnienia, mały ręcznik, którym otrzesz pot i mata, na której będziesz ćwiczyć, to trzy podstawowe rzeczy, których będziesz potrzebować na zajęciach Jogi. Z butelki wody korzystamy po zajęciach, podobnie jak z ręcznika. W czasie zajęć nie wolno ani jeść ani pić, ani się co chwila wycierać. Jedzenie oraz picie w czasie ćwiczeń asan (pozycji jogicznych) oraz w czasie medytacji jest zwyczajnie szkodliwe dla zdrowia, podobnie najadanie się bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń (zwykle odczekujemy z jedzeniem jakieś pół godzinki). Po wysiłku ćwiczenia asan w ciągu kilku minut wypijamy od szklanki do dwóch wody czasem więcej, jeśli mocno chce się pić, aby prawidłowo nawodnić ciało. Częste popijanie wody lub innych napojów w czasie ćwiczeń Jogi, Qigong, Taichi i inych dyscyplin wysiłkowych etc., prowadzi do uszkodzenia mechanizmu nawadniania komórek ciała.

Mata, bez której zwykle nie będzie można wykonywać asan, czasami jest jednak udostępniana w cenie zajęć w studiu albo wypożyczana za dodatkową opłatą. Upewnij się więc, jakie są zasady w studio, do którego się zapisałeś i – jeśli maty nie są zapewnione albo zamierzasz również ćwiczyć w domu – zaopatrz się w matę do jogi, oczywiście w matę tradycyjną, z naturalnych materiałów, może być to wełniany koc, jeśli trudno o prawdziwą jogiczną matę z trawy Kuśa (ang. Kusha Grass). Jak wybrać matę do jogi? Chociaż możesz ulec pokusie, aby kupić jak najtańszą matę, to jeśli naprawdę angażujesz się w praktykę Jogi, warto zainwestować w matę wysokiej jakości, ale wybij sobie z głowy sztuczne tworzywa na bazie kałczuku, bo są wysoce szkodliwe dla zdrowia. Wspierająca, dobrze wykonana mata, która zapewnia dobrą przyczepność i posłuży ci na długo, naprawdę robi różnicę podczas sesji Jogi.

Bhodźa-Asanam – Siad Skrzyżny Dobry – Strój Nieodpowiedni

Jak się przygotować do praktykowania Jogi?

 1. Przygotuj ciało do Jogi

Nie chodzi o rozgrzewkę czy rozciąganie przed zajęciami – nie musisz tego robić. Rozgrzejesz się na zajęciach, a prawdziwa Joga nie naśladuje zachodnich modeli gimnastyki, gdyż ma własny system i sposóby ćwiczenia ciała oraz energii, podobnie jak qigong. Dla własnego komfortu nie jedz jednak ciężkostrawnego posiłku na 1-2 godziny przed praktyką, bo zwyczajnie może być ci niedobrze podczas wykonywania niektórych pozycji jogi zwanych asanami. Możesz najwyżej zjeść lekką przekąskę. W ciągu dnia staraj się również pić trochę więcej wody, aby przygotować ciało na ruch i rozciąganie.

Jeśli jesteś początkujący, nie musisz również ćwiczyć w domu asan, mudr ani bandh, aby “nie odstawać” i “nie narobić wstydu”. Wręcz przeciwnie – lepiej tego nie rób, bo czasami można sobie zrobić krzywdę. Miej na uwadze, że jeśli zapiszesz się na zajęcia dla początkujących, wszyscy będą na podobnym poziomie zaawansowania i nie będzie żadnej presji, aby z miejsca wykonywać jakieś trudne figury.

Nazwy asan w sanskrycie mogą być jednak nieco przytłaczające za pierwszym razem. Mimo że nie musisz ćwiczyć asan, to na pewno warto się z nimi zapoznać podręcznikowo, ale najpierw trzeba znaleźć parę dobrych stron internetowych, gdyż tych kiepskich, gdzie asany są źle prezentowane jest akurat dużo. Sprawdzamy ich nazwy i zdjęcia, zwracając uwagę na naukową transliterację nazw sanskryckich, aby czuć się bardziej komfortowo, gdy instruktor Jogi będzie prosić cię czasem o wykonanie danej pozycji. Dzięki temu będziesz wiedzieć również, czego się spodziewać.

Pamiętaj również, że nie tzreba być na określonym poziomie sprawności czy elastyczności, aby rozpocząć przygodę z praktykowaniem Jogi. Każdy ma swoje tempo i nie irytuj się, kiedy nie będziesz móc wykonać danej pozycji. Praktyka czyni mistrza, i to praktyka przez wiele lat. Wiele rycin i zdjęć w Internecie można fachowo komentować tak jak prezentowane obrazki, określając krytycznie zgodnie z zasadmi Jogi, co jest na nich dobrze, a co źle – stąd bez wiedzy od dobrych nauczycieli – z Internetu nie nauczymy się Jogi…

Prawidłowa Sukha-Asana – w Internecie rzadko spotykana Asana poprawna ale strój do ćwiczeń nieodpowiedni
 1. Przestrzegaj etykiety dharmaśalah (sali dharmy, sali praktyki)

Kiedy wchodzisz do sali ćwiczeń jogi, dharmaśalam, zostaw telefon w szatni lub przechowalni. Będzie cię jedynie rozpraszać, zresztą na wielu zajęciach jest zakaz przynoszenia smartfonów i innych rozpraszających urządzeń. Jeśli jednak weźmiesz telefon, pamiętaj, aby także go wyciszyć lub wyłączyć, nastawić na tryb samolotowy. Przestrzegaj również panującego na sali poziomu hałasu – większość studiów i klubów Jogi to ciche miejsca, dlatego głośno nie rozmawiaj i nie krzycz, nie pokrzykuj, nie hałasuj.

Do dharmaśalah wchodzimy na boso. Zostaw buty w szatni albo w wyznaczonych miejscach przed salą zajęć jogicznych. Podobnie wszelkie rzeczy szeleszczące zostawiamy w szatni. Nie zabieraj ich ze sobą na zajęcia, bo mogą zwyczajnie przeszkadzać. Podobnie jak mata rozłożona w złym miejscu. Zwróć uwagę na to, gdzie inni położyli swoje maty. Większość ludzi rozkłada je w rzędach, czasem w kręgu, dlatego dostosuj się do grupy i wskazań osoby prowadzącej zajęcia, aby nie zajmować za dużo miejsca i nie zaburzać przestrzeni. Pamiętaj, że wszyscy muszą się zmieścić, a także są pewne zasady ćwiczenia w grupie.

Podobnie jak w przypadku wszystkich grupowych zajęć sztuk i dyscyplin wschodnich, postaraj się nie spóźniać i nie wychodzić z sali przed czasem – zreszą w porządnych klubach i szkołach Jogi, drzwi są zamknięte, nie ma wchodzenia po rozpoczeciu zajęć (prokrastynanci zwykle się nie rozwijają, aż nauczą się punktualności). To wyraz szacunku nie tylko dla instruktora (z którym, jeśli chcesz, możesz przywitać się przed praktyką i poinformować, że to twoje pierwsze zajęcia), ale również dla innych uczestników zajęć. W renomowanych klubach i szkołach Jogi, przed pierwszymi zajęciami mogą być spotkania wprowadzające dla zainteresowanych. Pamiętaj, że na zajęciach Jogi każdy chce się wyciszyć i odciąć od zewnętrznych czynników rozpraszających.

 1. Miej otwarty umysł (manas)

Za każdym razem, gdy próbujesz czegoś nowego, możesz mieć wobec siebie duże oczekiwania i być dla siebie nazbyt surowo krytycznym czy krytyczną, kimś kto niewłaściwie ocenia swoje postępy. Spróbuj uwolnić się od tego, zanim po raz pierwszy rozwiniesz matę jogiczną – takie uwolnienie się oczywiście wcale nie musi być proste, a i tutaj praktyka czyni jednak mistrza.

Zamiast skupiać się na tym, że coś ci nie wychodzi, słuchaj instruktora i stosuj się do wskazówek osoby prowadzącej zajęcia, ale przede wszystkim spróbuj “połączyć się” ze swoim ciałem: skoncentruj się na oddychaniu i staraj się zrelaksować, odprężyć wraz z oddechem. Otwórz się na Jogę, praktyki Jogi, ducha Jogi, chłoń wiedzę oraz doznania, dzięki czemu bardziej skorzystasz z praktyki jogicznej.

Po wyjściu ze studia pomyśl o fizycznych, psychicznych i emocjonalnych korzyściach z zajęć Jogi. Pamiętaj jednak, że zanim zrozumiesz, jak praktyka na ciebie wpływa, może minąć wiele zajęć, a oryginalnie mówimy o trzech lub sześciu miesiącach zakładając pzynajmniej dwie lub trzy godziny zegarowe zajęć Jogi tygodniowo. Po pierwszej praktyce wprowadzającej do Jogi możesz bowiem czuć pewne przytłoczenie nowymi informacjami i emocjami. Zastanów się, jak wdrożyć korzyści płynące z Jogi do swojego codziennego życia. Nie śpiesz się i daj sobie czas: kluczem do sukcesu zawsze jest regularność i stopniowe budowanie nowych nawyków.

Muktasana – Mukta-Asanam
Stopa na stopie przy kroczu

(Opracowanie na podstawie uwag i wykładów wielu instruktorów i nauczyczycieli indyjskich)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *